CHP’li Mahmut Tanal: Mardinliler DEDAŞ’ın faturaları altında eziliyor

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Mardin’de hükümeti GAP üzerinden eleştirdi. Tanal, “GAP’ı bitirin, sulama kanalı projelerini tamamlayın. Sizin bu tavrınız yüzünden çiftçilik bitiyor. Mardinliler ve Şanlıurfalılar, DEDAŞ’ın faturaları altında eziliyor.” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, partisinin Doğu Masası çalışmaları kapsamında CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan, CHP Parti Meclisi Üyeleri Nevaf […]

CHP’li Mahmut Tanal: Mardinliler  DEDAŞ’ın faturaları altında eziliyor
CHP’li Mahmut Tanal: Mardinliler  DEDAŞ’ın faturaları altında eziliyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Temmuz 2021 22:53
  • Güncelleme3 Temmuz 2021 22:54

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Mardin’de hükümeti GAP üzerinden eleştirdi. Tanal, “GAP’ı bitirin, sulama kanalı projelerini tamamlayın. Sizin bu tavrınız yüzünden çiftçilik bitiyor. Mardinliler ve Şanlıurfalılar, DEDAŞ’ın faturaları altında eziliyor.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, partisinin Doğu Masası çalışmaları kapsamında CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan, CHP Parti Meclisi Üyeleri Nevaf Bilek ve Ayça Taşkent’le birlikte 3 gündür kentte çalışma yürütüyor. CHP’li Mahmut Tanal, GAP üzerinden hükmete yüklendi. Tanal, “Mardin Ovası’nı suya kavuşturacak kanal projesi, 2017’de tamamlanacak şekilde sözleşme yapılmasına rağmen 4 yıldır bitirilemedi. Bu arada iktidarınız GAP projesini de acilen gündemine almalıdır. Zaten kuraklık var. Elektrik kesintileri de yaşandığı için çiftçi tarlasını sulayamıyor. Ürünler kuruyor. GAP biterse bölgeye huzur egemen olur, kavgalar sona erer. GAP’ın tamamlanması demek, bölgenin refah ve bolluğa kavuşması, çiftçinin elektrik şirketlerine borçlanmaktan kurtulması demektir. Mardin Ovası’nın içler acısı hali, bizleri kahrediyor. Ey AKP iktidarı temsilcileri, Kanal İstanbul denilen ucube projeye servet akıtacağınıza yarım bırakılan GAP’ı bitirin, sulama kanalı projelerini tamamlayın. Sizin bu tavrınız yüzünden çiftçilik bitiyor. Mardinliler ve Şanlıurfalılar, DEDAŞ’ın faturaları altında eziliyor.” açıklamasını yaptı.

“Batı illerinde sayaçlar bina içerisindeyken Mardin’de neden dışarıda?”

Elektrik sayaçlarını dışarı çıkarılması ve kaldırıma gelişi güzel kurulmasını eleştiren Tanal, “Mardin’in Derik ilçesinde apartman sakinlerine ait elektrik sayaçları, sokakta deyim yerindeyse gelişigüzel kuruluyor. Her türlü tehlikeye açık, oyun oynayan çocuklar açısından riskli bir durum oluşuyor. Batı illerinde sayaçlar bina içerisindeyken Mardin’de neden dışarıda?” şeklinde konuştu.

“Belediye araçları, çöpleri gelişigüzel döküp gidiyor”

Derik’te çöp toplama alanının yerini eleştiren Tanal, çöp toplama alanının çevreye zarar verdiğini vurguladı. Tanal sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne tesadüftür ki, Çevre ve Şehircilik Bakanı da bugün Mardin’de. Sayın Murat Kurum, Valilikte görüştüğünüz kaymakamla bu çöp mevzusunu konuştunuz mu? Derik’te vahşi çöp depolamaya devam mı edilecek? Mardin Derik’te, ilçenin hemen çıkışında Mazıdağı Yolu’nun kenarı, vahşi çöp depolama sahasına dönüştürülmüş. Belediye araçları, çöpleri gelişigüzel döküp gidiyor. Vatandaşın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı, kayyum belediyesince ihlal ediliyor.”

“Fatura ödenmedi diye caminin elektriği kesilir mi?

Tanal Mazıdağı’nda borç gerekçesiyle elektriği kesilen camiyi ziyaret etti. Tanal, “Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Kubbeli Camii’nin bir aydan beridir borç gerekçesiyle elektrikleri kesik. Çiftçiyi perişan ettiler, konutların elektriğini kestiler, şimdi sıra Allah’ın evine geldi! Fatura ödenmedi diye caminin elektriği kesilir mi? Mardin Mazıdağı’nda fatura geciktiği gerekçesiyle caminin elektriğini kestiler.  Zaten caminin masraflarını da vatandaş karşılıyor.  Allah’ın evini karanlıkta bıraktılar! Elektrik kesintisi bir ayı buldu. Seyirci kalmayın!” ifadelerini kullandı.