CHP Mardin İl Başkanı Kılınçaslan elektrik kesintilerini sert bir şekilde eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan, Mardin’de tasarruf adı altında yapılan kesintileri sert bir dille eleştirdi. Kılınçaslan, “Hükümeti, tüm insani yasaları uygulamaya ve yandaş çıkarlarından önce ülke çıkarları için çalışmaya davet ediyoruz.” dedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji şirketlerine yapılan bir bildirimde enerji kullanımında “tasarruf” uygulanması için kademeli kesintiler […]

CHP Mardin İl Başkanı Kılınçaslan elektrik kesintilerini sert bir şekilde eleştirdi
CHP Mardin İl Başkanı Kılınçaslan elektrik kesintilerini sert bir şekilde eleştirdi
Selman Güneş
  • Yayınlanma30 Temmuz 2022 21:30

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan, Mardin’de tasarruf adı altında yapılan kesintileri sert bir dille eleştirdi. Kılınçaslan, “Hükümeti, tüm insani yasaları uygulamaya ve yandaş çıkarlarından önce ülke çıkarları için çalışmaya davet ediyoruz.” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji şirketlerine yapılan bir bildirimde enerji kullanımında “tasarruf” uygulanması için kademeli kesintiler yapılması istendi. Bunun üzerine Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Batman ve Batman’da elektrik dağıtım işini yapan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), bakanlığın talimatı doğrultusunda kademeli kesintilere gidileceğini çiftçilere bildirdi ve 2 gündür 4+4 olmak üzere 8 saat enerji kesintisi uygulaması başlamış oldu. 

Çiftçinin ürününün enerjiye en çok ihtiyaç duyduğu dönemde böyle bir kesintinin olması her kesimden tepkiyle karşılandı.  CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan da hükümetin tüm insani yasaları ihlal ettiğini belirterek tepkisini sert bir şekilde dile getirdi.

Mehmet Kılınçaslan, “Türkiyenin en verimli topraklarının bulunduğu Mezopotamya ovasında, Hükümet; tüm insani yasaları ihlal ettiği gibi,  Tedaş’ı destekleyerek Anayasa’nın 48. ve 167. maddeleri gereğince devlet, elektrik enerjisinin kaliteli, sürekli, kesintisiz ve düşük maliyetle  tüketicilerin kullanımına sunulması ve bu sayede istikrarlı bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması amacıyla gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu anayasa maddesini de hiçe sayarak çiftçi ve köylü farketmeksizin tüm ovanın elektriğine günlük 8 saatlik kesinti yapmaktadır. Mısır ürününün ekiminde hava sıcaklarının aşırı artışıyla suya olan ihtiyaç normalinden kat kat daha fazlayken, elektrik kesintileriyle ekilen ürünleri kurumaya mahkum bırakmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Mehmet Kılınçaslan  sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülke genelinde hükümet eliyle yükselen girdi fiyatlarının sebep olduğu alım gücünün zorluğu halkı yeteri kadar zor durumda bırakmış ve en belirgin geçim kaynağı olan tarım sektörünün özelleştirilmiş bir firmanın terör estirmesi ile çıkmaza sürüklenmiştir. Bu zulmün göz göre göre yapılması ve yetkili mercilerin bunu görmezden gelmesi, vatandaşlarımızın ne kadar değersiz görüldüğünü apaçık göstermektedir. Yıllardan beri dünya ekonomisinde en verimli toprakların bulunduğu ülkemizin söz sahibi olması gerekirken, toprak sahiplerine bilinçli bir politika uygulanarak caydırmaya çalışmaları, ihracat lideri olmaktan ziyade başka ülkelerin yaptırım politikasından taviz aldığımız kadar ürün alabilecek duruma gelmiştir.   Ülke ekonomisinin çöküş yaşadığı bu zorlu süreçte, girdi fiyatlarına rağmen ekilen ekinlerin devlet destekli olması gerekirken, devlet engelli bir süreç olmuştur. Hükümeti, tüm insani yasaları uygulamaya ve yandaş çıkarlarından önce ülke çıkarları için çalışmaya davet ediyoruz.”