Bulgaristan’dan havalanan posta güvercinleri Kızıltepe’ye doğru yola çıktı

MARDİN-Kızıltepe’den katılan 4 güvercinin 1350 kilometre hava mesafesi kat ederek 7 günde Kızıltepe’ye ulaşılması bekleniyor. 21 Diyarbakır Posta Güvercinleri Derneği’nin öncülüğünde Diyarbakır, Batman, Kızıltepe, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan 100 güvercinin katılımıyla düzenlenen yarışmada start verildi.  Kızıltepe’den katılan 4 güvercinin 1350 kilometre hava mesafesi kat ederek 7 günde Kızıltepe’ye ulaşılması bekleniyor. Yarışmaya Kızıltepe’den Muhittin Akkaya, Yılmaz […]

Bulgaristan’dan havalanan posta güvercinleri  Kızıltepe’ye doğru yola çıktı
Bulgaristan’dan havalanan posta güvercinleri  Kızıltepe’ye doğru yola çıktı
Selman Güneş
  • Yayınlanma26 Haziran 2021 09:36
  • Güncelleme26 Haziran 2021 09:38

MARDİN-Kızıltepe’den katılan 4 güvercinin 1350 kilometre hava mesafesi kat ederek 7 günde Kızıltepe’ye ulaşılması bekleniyor.

21 Diyarbakır Posta Güvercinleri Derneği’nin öncülüğünde Diyarbakır, Batman, Kızıltepe, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan 100 güvercinin katılımıyla düzenlenen yarışmada start verildi.  Kızıltepe’den katılan 4 güvercinin 1350 kilometre hava mesafesi kat ederek 7 günde Kızıltepe’ye ulaşılması bekleniyor.

Yarışmaya Kızıltepe’den Muhittin Akkaya, Yılmaz Güler ve Tekin Baydoğdu güvercinlerini gönderdi. Daha önce Malatya, Kırşehir ve Ankara’dan bırakılan kuşlar  Kızıltepe’ye varmayı başarmıştı.

POSTA GÜVERCİNİ

Posta güvercinlerinin dünya üzerindeki geçmişinin çok eskilere, milattan önce 1200 yıllarına dayandığı söyleniyor. Bu yıllarda Mısır’da güvercinlerden haberleşme amacı ile yararlanıldığı bilinmektedir. Posta güvercinleri Osmanlıda da kullanılmıştır