Buğday ve arpa alım fiyatlarına sektör temsilcileri ne dedi?

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, TMO’nun buğday ve arpa alım fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Öter, “Uzun bir süredir TMO fiyatlarının açıklanmasını bekliyorduk. Biraz önce sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre; MO, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli […]

Buğday ve arpa alım fiyatlarına sektör temsilcileri ne dedi?
Buğday ve arpa alım fiyatlarına sektör temsilcileri ne dedi?
Selman Güneş
  • 5 Haziran 2022 17:13
  • 5 Haziran 2022 17:49

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, TMO’nun buğday ve arpa alım fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Öter, “Uzun bir süredir TMO fiyatlarının açıklanmasını bekliyorduk. Biraz önce sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre; MO, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacak. TMO’nun arpa alım fiyatı ton başına 5 bin 500 lira alım ve 500 lira prim bedeli olmak üzere toplamda 6000 lira olarak belirlendi. Ekmeklik buğday henüz açıklanmadı buda sert buğdaya (makarnalık buğday) göre ton başına 200 lira daha aşağı olur. Biz de bu civarda bir fiyat bekliyorduk. Geçen seneye göre 3 kat bir artış söz konusu oldu. Bundan sonra gelebilecek zamları hesaba katmasak bu fiyatlar iyidir. Fakat bundan sonra çiftçinin girdi maliyeti olan mazot, tohum ve ilaç gibi giderlere gelebilecek artışlardan ve enflasyondan çiftçileri korumak adına hükümetimizin desteği olursa bu fiyatlar fena sayılmaz.” dedi.