Beyin Kanaması geçiren Dr. Kadri Yıldırım hayatını kaybetti

Eski HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, dün gece beyin kanaması geçirmiişti. Diyarbakır’da özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alının Yıldırım hayatını kaybetti. Kadri Yıldırım kimdir? Akademisyen, ilahiyat profesörü olan Kadri Yıldırım, 5 Şubat 1959 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1986 yılından itibaren […]

Beyin Kanaması geçiren Dr. Kadri Yıldırım hayatını kaybetti
Beyin Kanaması geçiren Dr. Kadri Yıldırım hayatını kaybetti
Selman Güneş
  • Yayınlanma26 Mart 2021 19:14

Eski HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, dün gece beyin kanaması geçirmiişti. Diyarbakır’da özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alının Yıldırım hayatını kaybetti.

Kadri Yıldırım kimdir?

Akademisyen, ilahiyat profesörü olan Kadri Yıldırım, 5 Şubat 1959 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1986 yılından itibaren 13 yıl öğretmenlik yaptı. 1994-1998 yılları arasında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1999 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandı. 2004 yılında doçent oldu. 2010 yılında profesör oldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi rektör yardımcılığı, bu üniversiteye bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü müdürlüğü, bu enstitüye bağlı Kürt Dili ve Kültürü ana bilim dalı koordinatörlüğü, aynı üniversitenin İlahiyat Bilimler Fakültesi kurucu Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Kürtçe, Arapça, Farça dil, edebiyat ve coğrafyası üzerine 14 kitabı ve birçok akademik tebliğ makaleleri bulunmaktadır.

Yıldırım, bir dönem Siirt Milletvekilliğini de yapmıştır.