Bayazsu kurak Mardin coğrafyasında bir vahadır

Mardin’de yazın yüksek ve kavurucu sıcaklar sürerken vatandaşlar serinlemek için akarsu kenarlarına akın ediyor. Bunlardan bir tanesi de ağaçsız ve kurak Mardin coğrafyasında bulunan Beyazsu’dur.   Gelinin bu iki dağ arasında gizlenmiş doğa harikasını hep birlikte tanıyalım. Midyat ile Nusaybin’i birbirine bağlayan kara yolu üzerinde bir mesire alanıdır. Beyazsu, Mardin’in kurak ve ağaçsız coğrafyasında, serin […]

Bayazsu kurak Mardin coğrafyasında  bir vahadır
Bayazsu kurak Mardin coğrafyasında  bir vahadır
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Temmuz 2021 12:01
  • Güncelleme29 Temmuz 2021 12:02

Mardin’de yazın yüksek ve kavurucu sıcaklar sürerken vatandaşlar serinlemek için akarsu kenarlarına akın ediyor. Bunlardan bir tanesi de ağaçsız ve kurak Mardin coğrafyasında bulunan Beyazsu’dur.

  Gelinin bu iki dağ arasında gizlenmiş doğa harikasını hep birlikte tanıyalım. Midyat ile Nusaybin’i birbirine bağlayan kara yolu üzerinde bir mesire alanıdır. Beyazsu, Mardin’in kurak ve ağaçsız coğrafyasında, serin ve berrak suyu, yöreye özgü ağaçları ve yeşilliği ile vaha gibidir. Dört mevsim boyunca Mardin’in su gereksinimini karşılayan Beyazsu, yaz aylarında dinlenme ve yeme-içme alanı olarak Mardinlilerin tercih ettiği bir yer.  Geleneksel tahtlar şeklinde yapılmış masaları ve şark köşesi tarzında derenin üzerine kurulmuş oturma yerleri ile balıkçı lokantaları da yöreye özgü bir görünüm sergilemektedir.