Bakan Karaismailoğlu: Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kızıltepe Güney Çevre Yolu ve Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu”nda devam eden çalışmaları inceleyerek, ardından açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu 20 yılda Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, çeşitli programlara katılmak ve temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi. Mardin merkez ve Artuklu ve Derik ilçelerindeki programlarının ardından […]

Bakan Karaismailoğlu: Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptık
Bakan Karaismailoğlu: Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptık
Selman Güneş
  • 15 Eylül 2022 19:10

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kızıltepe Güney Çevre Yolu ve Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu”nda devam eden çalışmaları inceleyerek, ardından açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu 20 yılda Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, çeşitli programlara katılmak ve temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi. Mardin merkez ve Artuklu ve Derik ilçelerindeki programlarının ardından Kızıltepe’ye geçen Bakan Karaismailoğlu, Kızıltepe Güney Çevre Yolu ve Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu”nda devam eden çalışmaları inceleyerek, ardından açıklamalarda bulundu.

20 yılda Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptıklarını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Kadim şehrimizdeki mevcut sadece 28 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu, yaklaşık 9 kat arttırarak, 272 kilometreye çıkardık. Hükümetlerimiz döneminde Mardin’de 65 kilometrelik Tek Göl yapımını ve onarımını tamamladık. 372 kilometrelik bitümlü sıcak kaplamalı yolu ve 51 kilometre köprüyü de Mardinlilerin hizmetine sunduk” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, “Proje bedeli, 2,5 milyar liraya yaklaşan Mardin- Midyat yolu, Ceylanpınar- Kızıltepe yolu, Batman- Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolu, Nusaybin ve Derik ilçeleri belediye ağındaki muhtelif kesimlerde asfalt yenileme çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bugün Ceylanpınar- Kızıltepe yolu, Kızıltepe güney çevre yolu ve Kızıltepe- Mardin Havalimanı yolu çalışmalarını inceledik. 62 kilometrelik kesimini Ceylanpınar- Kızıltepe yolu, 7 kilometrelik bölümünü de Kızıltepe çevre yolu ve 5 kilometrelik kısmını da Kızıltepe- Mardin Havalimanı yollarını oluşturan projemizin toplam uzunluğu 74 kilometredir” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında bugüne kadar Ceylanpınar-Kızıltepe yolunun 32 kilometrelik kesimini kaplama seviyesine getirdiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, en kısa sürede bitümlü sıcak kaplama çalışmasına da başlayacaklarını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kızıltepe güney çevre yolunda 2 kilometrelik kesimi alt temel seviyesinde tamamladık. 3,3 kesim de temel zeminde çalışmaları ile birlikte 1,7 kilometrelik kesimde de toprak ve yapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kasım 2021’de ihalesini yaptığımız projeyi, Mayıs 2023’te tamamlamayı hedefledik. Şehir geçişindeki trafiği, şehir dışına almış olacağız. Böylece Şanlıurfa Habur sınır kapısı ve Şırnak arasındaki transit trafiğin şehir içinde neden olduğu yoğunluk ve trafik kazaları oldukça azalacaktır.”

Bakan Karaismailoğlu, basın açıklamasının ardından ilçe merkezine gelerek Cumhuriyet Meydanı’ndaki esnafı ziyaret etti. Karaismailoğlu ardından Mardin’den ayrıldı.