“Aynı art niyet ile Kızıltepe’ye sıcak bakılmadı”

Kızıltepeli vatandaşlar tarımın kalbi olan Kızıltepe ovasında ziraat fakültesi yapılmasını istiyor. Yıllardır tüm girişimlere rağmen bir sonuç alamadıklarını aktaran Mardin Kızıltepe Meslek Yüksekokulu ve Fakülte Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ile Mardin Esnaf Odalar Birliği Başkanı (MESOB) İsa Tunç Kızıltepe’nin 43 ilden büyük olması aktif iş gücünün olması ve bölgenin tarım bölgesi olması hasebiyle şimdiye […]

“Aynı art niyet ile Kızıltepe’ye sıcak bakılmadı”
“Aynı art niyet ile Kızıltepe’ye sıcak bakılmadı”
Selman Güneş
  • Yayınlanma27 Ocak 2021 13:13
  • Güncelleme27 Ocak 2021 13:14

Kızıltepeli vatandaşlar tarımın kalbi olan Kızıltepe ovasında ziraat fakültesi yapılmasını istiyor.

Yıllardır tüm girişimlere rağmen bir sonuç alamadıklarını aktaran Mardin Kızıltepe Meslek Yüksekokulu ve Fakülte Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ile Mardin Esnaf Odalar Birliği Başkanı (MESOB) İsa Tunç Kızıltepe’nin 43 ilden büyük olması aktif iş gücünün olması ve bölgenin tarım bölgesi olması hasebiyle şimdiye kadar bir ziraat fakültesinin olmayışı büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

Bedi Omay zamanında Fakülte için bir hazine yeri gösterdiklerini belirten Tunç şöyle konuştu:

“Gelip baktılar bu yer uygun görülmesine rağmen sayın Bedi Omay Kızıltepe’ye hata şu kelimeyi kulandı. Buraya iki üç genç getirmeyin biz istemiyoruz demeleri karşılığında ben bu vahşilerin arasına üniversiteyi getirmem dedi.  Ondan sonra bir bina ayarlayın dedi biz Kızıltepe Belediyesi bünyesindeki bir binayı ayarladık içini düzelttik ama sayın Bedi Omay açtırmadı.”

“Yine aynı art niyet ile Kızıltepe’ye sıcak bakılmadı”

Daha sonra rektörlüğe gelen Ahmet Ağırakça zamanında da sık sık görüşmeler yaptıklarını kaydeden Tunç “Kızıltepe’ye birkaç fakülte yaptıracağız dedi söz verdi ben yapacağım dedi bize büyük umutlar verdi  bunun üzerine biz çalışmalar yaptık. Biz projeleri çizdik  20 bin metrekare üzerinde projeler çizdik rektörlüğe sunduk yine aynı art niyet ile Kızıltepe’ye sıcak bakılmadı.”

“Ziraat Fakültesi ile bilinçli bir tarım yapılmış olacak”

Şu anda Nüfusu 350 bin olan ilçemizde hala gençlerimizin gidebileceği bir meslek yüksek okulu bir fakültenin olmadığına dikkat çeken Başkan Tunç, “İlçemizde bir milyon 30 bin dönüm arazi bulunmaktadır.  Çiftçilerimiz hala eski yöntemlerle çiftçilik yapmaktadır. Kızıltepe’ye bir ziraat fakültesi açılması halinde talebimizde şu olacak. En az iki gün tarlada sahada uygulamalı eğitim uygulamalı tarım yapılması öneriyoruz. Ziraat Fakültesi ile bilinçli bir tarım yapılmış olacak. Çağdaş dünyamıza yakışır hem suyun kullanımı hem tohumun kullanımı hem rekoltenin artırılması yönünden büyük bir adım atılacaktır.”

Başka yerlere bakıldığında iki üniversite olduğunu ifade eden Başkan Tunç konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim meslek kuruluşlarımız bu derneğin içindedir. Ben Mardin siyasetçilerine Mardin sevdalılarına ve Kızıltepe iş adamlarına sesleniyorum. Bize şunu diyorlar bina yapın size istediğinizi getirelim. Maalesef iş adamlarımız buna yanaşmamaktadırlar. Kızıltepe iş adamlarına arazi sahiplerine da sesleniyorum. Bunun için bağışta bulunabiliriler. Arazi olarak bağışta buluna bilirler. İş adamlarımızda gönüllü yada birleşerek fakülte binaları yapmada yardımcı olabilirler.”

“Esnaf Odaları olarak üzerimize düşen göre yapmak üzere biz hazırız herkesi bu çalışmaya davet ediyoruz” diyen Başkan Tunç konuşmasını şöyle tamamladı:

“Mutlaka bir tane fakülte değil birkaç fakülte kurulması gerekir. Çok şeylerimizin olması lazım üniversitelerimizin olması lazım. Midyat’ta Sanat ve Tasarım fakültesi Protokolü imzalandı. Midyatlılara hayırlı olsun. Allah Utandırmasın. Bizim desteğimiz Midyat’ımıza Bizim desteğimiz Nusaybin’imize de Bizim desteğimiz tüm Mardin’imize biz Mardin Milliyetçisi ve Mardin sevdalısıyız.” dedi.