Artuklu Belediyesi Kürtçe tabela yanlışından döndü

Köy isimlerinin yer aldığı tabelaları yenileyen Artuklu Belediyesi, Kürtçe X,W ve Q harflerini çıkararak, yerine Türkçe alfabede yer alan harfler kullanmıştı.  Belediye, daha sonra gelen tepkiler üzerine, X,Q ve Q harflerini tekrar tabelalara ekledi. Mardin’de Artuklu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan köylerin tabelaları değiştirildi. Belediye daha önce bulunan X, W ve Q Kürtçe harfleri çıkarılarak, yerine […]

Artuklu Belediyesi Kürtçe tabela yanlışından döndü
Artuklu Belediyesi Kürtçe tabela yanlışından döndü
Selman Güneş
  • Yayınlanma19 Ocak 2021 13:44

Köy isimlerinin yer aldığı tabelaları yenileyen Artuklu Belediyesi, Kürtçe X,W ve Q harflerini çıkararak, yerine Türkçe alfabede yer alan harfler kullanmıştı.  Belediye, daha sonra gelen tepkiler üzerine, X,Q ve Q harflerini tekrar tabelalara ekledi.

Mardin’de Artuklu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan köylerin tabelaları değiştirildi. Belediye daha önce bulunan X, W ve Q Kürtçe harfleri çıkarılarak, yerine Türkçe harfler kullanıldı. Bu Uygulamaya bir çok kesimden tepki geldi. Beledi X,W ve Q harflerini tekrar yerine ekledi.

Belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Kırsal Mahallelerimizin yön ve mesafe tabelalarının montajı devam ediyor. Bu çalışmamızda bizden desteğini esirgemeyen Artuklu Üniversitesine ve değerli hocalarına teşekkür ederiz.”