Araştırma: Köpeğimiz ter kokumuzdan stresimizi anlıyor

Köpekler bir kişinin stresli olduğunu ter ve nefes kokusundan anlayabiliyor. Queen’s Üniversitesinden Clara Wilson tarafından yürütülen araştırmada, köpeğimiz nefesimizdeki ve terimizdeki değişiklikler yoluyla baskı altında olduğumuzun kokusunu alabildiğini ortaya koyuyor. Clara Wilson tarafından yürütülen araştırmada, stresin insan nefesinde ve terinde sebep olduğu değişikliklerin köpekler tarafından yüzde 93.75 doğru algılandığı bulgusuna ulaşıldı. Çalışma için, araştırmacılar, sigara […]

Araştırma: Köpeğimiz ter kokumuzdan stresimizi anlıyor
Araştırma: Köpeğimiz ter kokumuzdan stresimizi anlıyor
Selman Güneş
  • 12 Ekim 2022 22:24

Köpekler bir kişinin stresli olduğunu ter ve nefes kokusundan anlayabiliyor.

Queen’s Üniversitesinden Clara Wilson tarafından yürütülen araştırmada, köpeğimiz nefesimizdeki ve terimizdeki değişiklikler yoluyla baskı altında olduğumuzun kokusunu alabildiğini ortaya koyuyor.

Clara Wilson tarafından yürütülen araştırmada, stresin insan nefesinde ve terinde sebep olduğu değişikliklerin köpekler tarafından yüzde 93.75 doğru algılandığı bulgusuna ulaşıldı.

Çalışma için, araştırmacılar, sigara içmeyen kişilerden yakın zamanda yemek yememiş veya bir şey içmemiş olmaları kaydıyla nefes ve ter örnekleri topladı. Örneklerden, hızlı tempolu bir aritmetik görevden önce ve sonra kalp hızı (HR) ve kan basıncı (BP) ölçümleri alındı. Görev nedeniyle HR ve BP seviyelerinde bir artış yaşayan 36 katılımcıdan alınan örnekler, toplandıktan sonraki üç saat içinde eğitimli köpeklere gösterildi.

Kokuları eşleştirmek için bir tuş ve mama kullanılarak seçim yapmak için eğitilen farklı türden 4 köpekten katılımcının görevin sonunda alınan stres örneğini bulmaları istendi. Aynı kişinin görev başlamadan sadece birkaç dakika önce alınan örneklerinin de bulunduğu dizilimde köpekler, 720 denemenin 675’inde yüzde 93.75 doğruluk yüzdesiyle doğru örneği tespit etti.