Amedspor’un demir yumruğu İslam Ücan

Yaklaşık 6 yıl önce kickboksa başlayan 23 yaşındaki Amedspor Kulübü sporcusu İslam Ücan, başarıdan başarıya koşuyor. Ücan, “Gençlerimizin uyuşturucuyla değil, sporla anılmasını istiyorum.” dedi.

Amedspor’un demir yumruğu İslam Ücan
Amedspor’un demir yumruğu İslam Ücan
Haber Merkezi
  • 3 Şubat 2024 11:43

Eko Abori’nin haberine göre, Amed Sportif Faaliyetler Kulübü’nün Boks Şubesi’ne katıldıktan 4 gün sonra Antalya’da düzenlenen Türkiye Kickboks Şampiyonası’nda birinciliği elde ederek, şampiyon olan 23 yaşındaki İslam Ücan, elde ettiği başarıları ve hedeflerini anlattı.

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU VAR

6 yıldır boks ve kickboks ile uğraştığını belirten Ücan, “2017’de henüz lisede okurken öğretmenlerimin tavsiyesi ve yönlendirmesiyle bu spora başladım. Fakat başta ailem bu sporu yapmamı istemiyordu. Ama devam ettim ve katıldığım ilk maçta Türkiye üçüncüsü oldum. Elde etiğim başarı sonrası dedim ki demek ki yapabilirim. Elde ettiğim başarı benim için en büyük teşvik oldu. Tek başıma yaptığım antrenmanlar sonrası 2021’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda şampiyon oldum. Tabi bu süreç pandemi dönemine denk geldi. Fakat ben köyde bu maç için tek başıma çalışıp hazırlanmıştım. Ve benim için asıl süreç 2021 yılı sonrası başladı. Bu başarı sonrası milli takımların maçlarına gittim. Ardından İtalya Dünya Şampiyonası’na katıldım. Buradaki ilk maçta İsrailli rakibimi yendim. 2020’deki ikinci maçımda dünya şampiyonu olmuş Hırvatistanlı rakibimle karşılaştım. Bu maçta 3-0 öndeyken maalesef ki yaptığım bir kural hatasından kaynaklı diskalifiye oldum. Toplamda 6 kez kickboksta Türkiye şampiyonluğu elde ettim. Bir kez de Dünya Şampiyonluğu, 2023 yılında da Portekiz’de düzenlenen maçta dünya üçüncüsü oldum” dedi.

BOKSTA DA BAŞARILI BİR SPORCU

Kickboksun yanı sıra boksta da başarılı olduğunu dile getiren Ücan, şöyle devam etti: “Boksta 5 maça katıldım. Boksta profesörlükte başarı elde etmek çok zor. Çünkü dünya klasmanında yarışıyorsun. Şimdiye kadar iki üç tane maç yaptım ve iyi sporcularla yarıştım. İran dünya ikincisiyle karşılaştım ve altın kemer kazandım. Ardından Dağıstanlı bir sporcuyla karşılaştım ve onunla olan karşılaşmamda da yine altın kemer kazandım. Bu dalda dünya klasmanında yaklaşık 3-4 tane kemer kazandım.”

KIRIK PARMAĞIYLA TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU

En son 2024 yılı Türkiye Şampiyonası’nda “Türkiye Birincisi” başarısını elde eden Ücan, şunları söyledi:

“Bu maç öncesi Portekiz Dünya Şampiyonası’na katılmıştım. 5 maç yaparak dünya üçüncüsü olmuştum. Hemen ardından Türkiye Şampiyonası oldu ve hazırlıklı bir şekilde bu maça katıldım. Ayrıca Amedspor’a trasnfer olduktan 4 gün sonra Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve birinci oldum. Tabi ki kendime karşı ve çevremin de bana yaptığı bir baskı vardı. Amedspor’a katılmışım, onu en iyi şekilde temsil etmem gerek ve muhakkak kazanmak gerek diyordum. Hatta ilk maçımda bir parmağım kırıldı. Şube Başkanımız Ali Türkan’ı aradım ve parmağımın kırıldığını söyledim. O da bana bırakabilirsin dedi. Ama ben dedim çekilmiyorum, dövüşeceğim. Kalan diğer dört maça kırık parmağımla devam ettim ve Türkiye Şampiyonu oldum. Benim için büyük bir gurur ve onur oldu. Bu başarımı Amedspor ve bölgedeki tüm çocuklara armağan ediyorum.”

“BAŞARIMI AMEDSPOR VE ÇOCUKLARA ARMAĞAN EDİYORUM”

Kendisine Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve diğer çok iyi kulüplerden teklifler geldiğini ama o Amedspor’u seçtiğini söyleyen Ücan, “Kendi halkımın ve bölgemin kulübünü temsil etmek istiyorum. Çünkü benim çok büyük amaçlarım var. Ve en büyük amacım, Diyarbakırlı, Batmanlı daha doğrusu bölgedeki çocukların uyuşturucu ve kötü alışkanlıkların kıskacından alıp spora katmak istiyorum. Uyuşturucuyla anılmak istemiyoruz, sporla anılmak istiyoruz. Bu yüzden diğer spor kulüplerinin tekliflerini kabul etmedim. Amedspor’un vereceği destekle çocukları kötü alışkanlıklardan koparıp spora katmak istiyorum. Aynı zamanda kendim içinde dünya klasmanında büyük başarılar elde edip yıldız olmak istiyorum. Bizim bölgedeki çocukların potansiyeli çok iyi. Bölgedeki gençler bir şeylere açlar ve istiyorlar. Ben her zaman diyorum gücün bittiği yerde karakter devreye girer ve biz öyle bir milletiz. Gücümüzün bittiği yerde karakterimizi ortaya koyup kazanıyoruz. Bu başarımı Amedspor ve bölgedeki tüm çocuk ile gençlere armağan ediyorum. Her şeyden önce Kulüp Başkanımız Aziz Elaldı’ya çok teşekkür ediyorum. Şube başkanımız Ali Türkan hocamız ve tüm hocalarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.