Ahmet Türk: ”Kılıçdaroğlu’nu destekledik, oyumuz 13’lerden 8’e düştü”

DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, 14-28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’na çok açık destek verdiklerini ancak oylarının yüzde 13 ve 11’lerden yüzde 8’lere düştüğünü söyledi.

Ahmet Türk: ”Kılıçdaroğlu’nu destekledik, oyumuz 13’lerden 8’e düştü”
Ahmet Türk: ”Kılıçdaroğlu’nu destekledik, oyumuz 13’lerden 8’e düştü”
Haber Merkezi
  • 20 Şubat 2024 13:09
  • 20 Şubat 2024 13:10

Kürt siyasetinin önemli ismi, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Ahmet Türk, DEM Parti’nin AK Parti ile yerel seçim için pazarlık yaptığı iddialarıyla ilgili, “Siyasi partiler kendi adaylarıyla seçime katılmak ve iktidar olmak için mücadele eder, amacı budur. Sonuçta kendi adaylarımızla seçimlere girme kararı aldık” yorumunu yaptı. “Seçimden sonra yeni bir çözüm süreci başlayabilir mi?” tartışmalarını da değerlendiren Türk, “Kısa zamanda yeni bir çözüm süreci beklemiyorum” dedi.

Türk, “Kürt meselesini Kılıçdaroğlu çözemez, Erdoğan çözer” sözlerine de açıklık getirdi. Sadece bir tespit yaptığını, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) devlet içinde Kürt sorununu çözecek bir altyapısı olmadığını söyleyen Türk, “Şimdi devletin bütün kurumlarını ele geçirmiş bir lider var. O bir şey dile getirdiği zaman herkes yapıyor, ama CHP bugün böyle bir şeye kalkışırsa bu projeyi paramparça ederler. Bunu anlatmaya çalıştım, yani ‘Devlet içinde bir gücü var, isterse çözebilir’ dedim. Erdoğan, bugün Kürtlere en fazla acı çektiren liderdir, bunu da ifade ettim, öyle kendisini öven bir şey değil” dedi.

Seçimlere kendi başlarına girmedikleri için oylarının düşmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Türk, “Bu konuda tabanımızda zaman zaman tepkiler oluştu. Halkımızdan gelen talepler doğrultusunda partimiz bu seçimde kendi adaylarıyla girme kararı aldı. Asla bir pazarlık söz konusu değil, asla bir kimseye verilmiş taviz olarak da kararımız değerlendirilmemelidir” dedi.

“Kimin seçimi kazanması DEM Parti’yi ilgilendirmez”

Kimin seçimi kazanmasının DEM Parti’yi ilgilendirmediğini, demokrasi özlemleri olduğunu, ve demokrasiyi içselleştiren kesimlerle zaten yan yana durduklarını da vurgulayan Ahmet Türk, “Bugün demokrasi isteyen ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünü isteyen kesimlerle zaten beraberiz. Bu cepheyi elbette ki büyütmek isteriz, herkesi bu noktaya getirmek isteriz. Sonuçta siyasetimizle, fikirlerimiz ve düşüncelerimizle, halka verdiğimiz mesajlarla bunu götürüyoruz” diye konuştu.