Ahmet Türk: Kılıçdaroğlu uygun aday

Mardin Büyükşehir Belediyesi eski belediye başkanı Ahmet Türk’te masanın muhtemel adayına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Ahmet Türk: Kılıçdaroğlu uygun aday
Ahmet Türk: Kılıçdaroğlu uygun aday
Selman Güneş
  • 18 Ocak 2023 11:40
  • 18 Ocak 2023 13:06

Mardin Büyükşehir Belediyesi eski belediye başkanı Ahmet Türk’te masanın muhtemel adayına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye seçimlere doğru yaklaşırken Cumhurbaşkanlığı için adaylar da yavaş yavaş belli olmaya başlıyor. Kamuoyunda ise Altılı Masa’nın adayı merak ediliyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi eski belediye başkanı Ahmet Türk’te masanın muhtemel adayına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı henüz belli değil. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday olmak istediğini açıkça dile getirirken, altılı masanın en büyük ikinci mensubu İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener ise buna sıcak bakmıyor. Akşener’in, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu veya ABB Başkanı Mansur Yavaş’ı aday göstermek istediği biliniyor.

Gelecek ve DEVA partilerinden ise ayrı açıklamalar geldi. DEVA Partisi lideri Ali Babacan, aday gösterilirse seçileceğini ve en iyi şekilde yöneteceğini söyledi. Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin ise, “Masadaki en doğru aday Davutoğlu” dedi.

HDP’nin ortak adaya karşı tutumu merak ediliyordu. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kendi adaylarıyla seçime gireceklerini açıkladı. Buldan’ın bu açıklaması “rest” olarak yorumlandı.

Millet İttifakı’nın ocak ayının sonlarında adayını duyurması beklenirken, HDP kanadından yeni bir açıklama geldi.

“HDP SEÇMENİ KILIÇDAROĞLU’NA SICAK BAKIYOR”

Gazete Duvar’a konuşan eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu’nun uygun bir aday olduğunu söyledi. CHP liderinin ismi geçenler arasında en tecrübeli kişi olduğuna dikkati çeken Türk, şunları söyledi:

“Altılı masanın aday kararına ilişkin bir söz söyleyemem. Bizim seçmenimizin tercihi yine Kılıçdaroğlu’ndan yana olur. Kılıçdaroğlu tecrübeli bir siyasetçi ve her gün kürsüde halka vaatlerde bulunuyor. Başka bir aday ortaya çıkarsa bu vaatler de havada kalır. Bence Kılıçdaroğlu uygun bir aday. Konuşulan isimler içinde de en deneyimlisi. Ama bizim de taleplerimiz var. Demokrasi adına, hak ve özgürlükler adına masanın neleri yapacağını, projelerini açıklaması lazım.”

Kaynak: Gazete Duvar