Ahmet Türk, Erbil Valisi Xoshnaw’ı ağırladı

Mardin Büyükşehir Belediye  Başkanı Ahmet Türk, Erbil Valisi Omed Xoshnaw ve heyetini Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde ağırladı.

Ahmet Türk, Erbil Valisi Xoshnaw’ı ağırladı
Ahmet Türk, Erbil Valisi Xoshnaw’ı ağırladı
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Mayıs 2024 13:55
  • Güncelleme3 Mayıs 2024 15:36

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere bölgede bulunan Erbil Valisi Omed Xoshnaw, Erbil Belediye Başkanı Karzan Hadi, Kürdistan Parlamentosu Milletvekili Şhwan Zrari ve beraberindeki heyet, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Xoshnaw ve beraberindeki heyet Eş Başkanlar Devrim Demir ve Ahmet Türk, Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Raci Bilici tarafından karşılandı. Eş Başkanlar, kendilerini ziyaret eden Xoshnaw’a ve heyetine bir buket çiçek takdim etti. Eş Başkanlar ve Erbil Valisi Xoshnaw ile heyeti, daha sonra eş başkanlık makamına geçti.

Erbil Valisi Omed Xoshnaw, belediye eş başkanlığına seçilen Türk ve Demir’i tebrik etti. Xoshnaw, Mardin’de bulunmaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Mezopotamya Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’nı ziyaret etmek için 3 gündür Diyarbakır’da bulunduk. Bugün de Mardin’e geldik. Bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Kürdistan Bölgesel Hükümeti olarak bölge barışını destekliyoruz. Her zaman barış için bizim üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız. Siz değerli başkanları da bir gün Erbil’e de davet ediyoruz. Kapılarımız her zaman sizler için açıktır.” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ise, şöyle konuştu: “Bugün çok değerli misafirlerimiz var. Şehrimize ve belediyemize hoş geldiniz. Mardin kadim bir şehir, tarihi bir şehir, çok kültürlü bir şehir. Mardin’de yaşayan Kürtler, Araplar, Süryaniler, Ezîdîler bir arada yaşıyorlar. Hiçbir zaman halklar arasında bir engel veya sorun çıkmadı. Mardin halkları olarak her zaman kültürümüze, dilimize ve toprağımıza sahip çıkıyoruz. Keşke Türkiye’deki diğer kentlerde Mardin gibi çok kültürlü olsaydı. O zaman Türkiye’de demokrasi ve barış sağlanmış olurdu. Her şeyden önce Kürtler arasında bir diyaloğun olmasını istiyoruz.”

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan vekili Devrim Demir de, halka hizmet etmek için göreve seçildiklerini ifade ederek, “Belediye aracılığıyla Kürt halkının iradesi üzerinde büyük tahribatlar yapıldı. Bu yükün öncüleri olarak yükümüzün ağırlığının farkındayız. Kürt halkı için yapılacak her hizmeti kutsal olarak görüyoruz. Kürtlerin kültürleri, dilleri ve kimlikleri kabul edilmiyor. Onlar için yapacağımız en küçük hizmet bile bizler için çok önemlidir. Kayyımlar Kürt halkının iradesini kırmaya yönelik bir darbedir. Kürt halkının iradesini kırmaya dönük her bölgede farklı yaklaşımlar sergileniyor. Buna karşı duracak olan Kürt halkının birlikte mücadelesidir. Bu yüzden Kürt halkının birlikteliği çok önemlidir. Bir tarafta bizler halkımıza hizmet yapacağız bir tarafta da Kürtlerin birlikteliğini sağlaması için elimizden geleni yapmalıyız. Bizleri ziyaret eden değerli misafirlerimize de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Heyetler arasındaki görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.