Acil tıp teknisyenleri atama bekliyor

Liselerin sağlıkla ilgili bölümlerinden mezun olup atanamayan binlerce genç, acil tıp teknisyeni atama bekliyor. Bin bir zahmetle sağlık meslek lisesinin Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü okuyan öğrenciler atanamamaktan şikayetçi. Öğrenciler KPSS’de aldıkları yüksek puanlara rağmen atanamıyor. Bunlardan bir tanesi de Kübra Ö. Atanmayı beklediğini ifade eden Ö., “Kendim ve 30.000 meslektaşım ile birlikte haksızlığa uğradığım bir […]

Acil tıp teknisyenleri atama bekliyor
Acil tıp teknisyenleri atama bekliyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma11 Ocak 2022 22:06
  • Güncelleme11 Ocak 2022 22:26

Liselerin sağlıkla ilgili bölümlerinden mezun olup atanamayan binlerce genç, acil tıp teknisyeni atama bekliyor.

Bin bir zahmetle sağlık meslek lisesinin Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü okuyan öğrenciler atanamamaktan şikayetçi. Öğrenciler KPSS’de aldıkları yüksek puanlara rağmen atanamıyor.

Bunlardan bir tanesi de Kübra Ö. Atanmayı beklediğini ifade eden Ö., “Kendim ve 30.000 meslektaşım ile birlikte haksızlığa uğradığım bir konu hakkında sizi rahatsız ediyorum. Ben Acil Tıp Teknisyeniyim atanmak için 2020 KPSS’ye çok çalıştım. 22 Kasım 2020 tarihinde Ortaöğretim sınavına girdim. 1 Aralık 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı ortaöğretim KPSS sonucunun açıklanması beklenilmeden alıma çıkmış ve 14 Aralık 2020 tarihinde tercih dönemi bitmiştir. Lisans ve Ön lisans bölümleri KPSS 2020 puanı ile tercih yaparken Ortaöğretim bölümleri 2018 puanına göre tercih yapmıştır ve o alımda 120 Acil Tıp Teknisyeni alınmıştır. Daha sonra 13 ay boyunca bakanlık hiç alım yapmamış ve 16 Aralık 2021 tarihinde alıma çıkmıştır. Bize ayrılan kadro ise sadece 66 Acil Tıp Teknisyeni olmuştur. Bölüm 89.7 puan ile alımı kapattı ve yüksek puan alan birçok arkadaşımız ile birlikte atanamadık. Mart ayında tekrar alıma çıkılacaktır. 10 binlik alım yapılacaktır. Sizden ricamız bölümüme daha çok istihdam ve iş olanağı sağlanması için bizlerin sesi olun.” dedi.