Reklam
Reklam
Reklam

Abdullah Erin Kimdir?

AK Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Erin kimdir, nerelidir?

Abdullah Erin Kimdir?
Abdullah Erin Kimdir?
Selman Güneş
  • Yayınlanma18 Ocak 2024 00:01
  • Güncelleme18 Ocak 2024 09:29

Şanlıurfa’da görev yaptığı süre boyunca halkın sevgisini kazanan ve ‘Urfa’nın Vali abisi’ olarak anılan Şanlıurfa’nın eski valisi Abdullah Erin’in, AK Parti tarafından Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

Peki Abdullah Erin kimdir, nerelidir?

1969 yılında Mardin ili Savur İlçesi Gölbaşı köyünde doğdu. Erin, evli ve 3 çocuk babasıdır. 1986 yılında Midyat Lisesini ve 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini ikincilikle bitirdi. 1992 yılında girdiği Kaymakamlık sınavını kazanarak Mülki İdare Mesleğine girdi. 1992-1995 yıllarını kapsayan kaymakam adaylığı staj döneminin bir yılını İngiltere’de üniversite ve dil okullarında, grup başkanı olarak, genel İngilizce ve sosyal politika alanında çalışmalar yaparak geçirdi.

Burdur ili Tefenni ilçesinde Kaymakamlık görevine başladı. Sırasıyla Gülşehir Kaymakam Vekilliği, Tefenni Kaymakamlığı, Doğanşar Kaymakamlığı, Bayburt Vali Yardımcılığı, Şırnak Vali Yardımcılığı (Habur Gümrü Kapısından Sorumlu Vali Yardımcısı) görevlerinde bulundu. Özellikle Habur Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri olarak görev yaptığı iki yıl boyunca, ekonomik anlamda bölgenin ve aynı zamanda Mardin’in can damarı olan sınır kapısının iyileştirilmesi, geçişlerin kolaylaştırılması ve ihracatın arttırılmasına yönelik başarılı çalışmalara imza attı.

2009 yılı Haziran ayında, görev alanı Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illeri olan Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreterliği’ne atandı.2013 yılı Şubat ayından itibaren 2 yıl boyunca İçişleri Bakan Danışmanlığı görevinde bulundu. Adıyaman ve  Şanlıurfa’da Valilik yapan  Abdullah Erin, İngilizce, Arapça ve Kürtçeyi iyi derecede konuşabiliyor.