AB Heyeti ve Büyükelçiler Kızıltepe’yi ziyaret etti

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Ankara büyükelçilerinden oluşan heyet Kızıltepe’de Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Proje Programına katıldı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut ile Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Romanya’nın Ankara büyükelçileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi. Mardin Kızıltepe ilçesine […]

AB Heyeti ve Büyükelçiler Kızıltepe’yi ziyaret etti
AB Heyeti ve Büyükelçiler Kızıltepe’yi ziyaret etti
Selman Güneş
  • 27 Mayıs 2022 08:34
  • 27 Mayıs 2022 08:35

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Ankara büyükelçilerinden oluşan heyet Kızıltepe’de Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Proje Programına katıldı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut ile Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Romanya’nın Ankara büyükelçileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi.

Mardin Kızıltepe ilçesine geçen Büyükelçilerden oluşan heyet, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan vekili Hüseyin Çam, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile birlikte ilçe merkezinde bulunan Sıtkı Türkoğlu Ortaokuluna gelerek okulu gezdi, öğretmen ve öğrencilerle görüştü.

Kızıltepe Sıtkı Türkoğlu Ortaokulu bahçesinde düzenlenen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi” projesine (PIKTES) ilişkin düzenlenen programda konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, projenin önemine dikkati çekerek, özellikle göç konusunun son yıllarda bütün dünyayı yakından ilgilendirdiğini, Türkiye’nin 2011 yılında yaşanan sıkıntılar sebebiyle Suriye’den gelen insanlara kucak açtığını 2016 yılında PIKTES projesine başlandığında okullardaki geçici koruma altındaki öğrenci sayısının 300 bin civarında olduğunu belirterek, “Bugün itibarıyla bu rakam 750 binlere ulaştı. Özellikle temel eğitimde çok yüksek oranlara ulaşıldı. Orta öğretimde de yıl geçtikçe okullaşma oranı artmakta. Öğrenci merkezli olması gereken her yerde PIKTES var. Bu uyumun yakalanması sebebiyle ilgili herkese teşekkür ediyoruz. Ortak duygumuz insanlara faydalı olmak, insanların mutluluğu ve refahını sağlamak. PIKTES +(artı) ile devam edeceğiz. Bizim için aynı keyif ve mutluluk devam edecek. İyi bir proje, bugün iyi bir amaç için buradayız.” dedi.

530 milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirttiği  konuşmasında şunları söyledi;

“Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye’de ev sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir önem taşıyor. Türkiye’de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk dönemine ait eğitimin ne kadar önemli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleki eğitim seviyesinde devam edecek olan eğitimin öneminin de altını çiziyor.

Türkiye’ye ayrılan 6 milyar avroluk desteğin 3’te biri eğitim çalışmalarının iyileştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen önemin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Zira 530 milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, temizlik ve güvenlik görevlileri olan 4 bin 500’den fazla personelin de desteğini sağlamış oluyoruz.”

300 prefabrik okul yapılacak

2025 yılının yaz dönemine kadar PIKTES 2 kapsamında desteklerini sürdüreceklerini ifade eden Meyer-Landrut, eğitim desteğinin sadece PIKTES ile sınırlı olmadığını, başka konularda da desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.

Meyer-Landrut, “Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım desteği de veriyoruz. Böylelikle bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için destek sağlıyoruz. Bunlar devam edecek.” diye konuştu.

Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan vekili Hüseyin Çam da AB büyükelçileri ile Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini Kızıltepe’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Heyet üyeleri konuşmaların ardından okulda öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibinin gösterisini izlediler.

Ayrıca, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ve ilçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bilen, Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan vekili Hüseyin Çam’ı makamında ziyaret ettiler.