40 yıldır kaybolmasın diye Kürt müziğini arşivliyor

Diyarbakırlı 76 yaşındaki Berekat Özman, 40 senedir adı bile duyulmamış onlarca Kürt sanatçının kasetlerini arşivliyor. Gazete Duvar’dan Rojda Oğuz’un haberine göre; Diyarbakırlı Berekat Özman, üniversiteyi İstanbul’da okudu. Öğrencilik yıllarında Malabadi’de, köyünde Erivan Radyosu’nda dinlediği bir şarkının nakaratı kırk yıldır şarkıların serüvencisi yaptı onu. Mihemed Şexo’nun duyulmayan, dinlenmemiş, unutulmuş, kaybolmuş bütün kasetleri Özman’da var. Diyarbakır’daki evinde […]

40 yıldır kaybolmasın diye Kürt müziğini arşivliyor
40 yıldır kaybolmasın diye Kürt müziğini arşivliyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma16 Ocak 2021 15:48
  • Güncelleme16 Ocak 2021 15:52

Diyarbakırlı 76 yaşındaki Berekat Özman, 40 senedir adı bile duyulmamış onlarca Kürt sanatçının kasetlerini arşivliyor.

Gazete Duvar’dan Rojda Oğuz’un haberine göre; Diyarbakırlı Berekat Özman, üniversiteyi İstanbul’da okudu. Öğrencilik yıllarında Malabadi’de, köyünde Erivan Radyosu’nda dinlediği bir şarkının nakaratı kırk yıldır şarkıların serüvencisi yaptı onu. Mihemed Şexo’nun duyulmayan, dinlenmemiş, unutulmuş, kaybolmuş bütün kasetleri Özman’da var. Diyarbakır’daki evinde görüşüyoruz Özman ile. Eşini geçtiğimiz mayıs ayında kaybetmiş. Emekli inşaat mühendisi ayrıca. Hikayesi uzun, peşinden gittiği tutku ise Kürt kültürü için muazzam derin. En çok sevdiği sanatçı ise Meryem Xan.

“Bu merakımı asla durduramıyorum”

Kürt kültürünü bir sonraki jenerasyona aktarmak için titizlikle çalışıyor Özman, “Deseydiler ki bu kaset Amerika’da var oraya da giderdim. Ben kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu arşivcilik beni hayatta tutuyor. Bu merakımı asla durduramıyorum” diyor.

Tutkusunun nedenini anlatan Özman, “1960’larda bir amca oğlum, anot ve katot radyosu çalan cihaz getirdi eve. Erivan ve Bağdat Radyosu çalıyordu, dinliyorduk. Daha sonra da aynı amcamın oğlu Suriye’ye gidip Mihemed Şexo’nun kasetini getirdi. Ben de o sırada İstanbul’da üniversitede mühendislik okuyordum. Mihemed Şexo’yu dinleyince başka bir şeyler hissettim, çocukluğumu. Diyarbakır’a gittim sonra. Dediler ki Mehmet Salih diye biri Suriye’den bir kaset getirmiş. Ben de ertesi gün Nusaybin’e gittim. Mihemed Şexo’nun kaseti Türkiye’ye gelmiş. ‘Bu adam ne kadar güzel söylüyor’ dedim. O tarihten sonra aklımdan kaldı o ses. 1976 yılında da başka bir akrabam gitti, 10 tane Mihemed Şexo kasetini aldı getirdi Diyarbakır’a. O tarihten sonra ben de başladım Mihemed Şexo’nun kasetlerini toplamaya. Mehmet Arif, Mırado, Haseni Ciziri, Meryem Xan’ı topladım.” diyerek anlatıyor.