1.Uluslararası Bulgur Festivali renkli geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından düzenlenen Uluslararası Bulgur Festivali kapsamında Cumhuriyet Meydanında Bulgur Şenliğine ev sahipliği yaptı. Bulgur Şenliği, Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Daire Başkanları, […]

1.Uluslararası Bulgur Festivali renkli geçti
1.Uluslararası Bulgur Festivali renkli geçti
Selman Güneş
  • 5 Kasım 2022 16:56

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından düzenlenen Uluslararası Bulgur Festivali kapsamında Cumhuriyet Meydanında Bulgur Şenliğine ev sahipliği yaptı.

Bulgur Şenliği, Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Daire Başkanları, il protokolü, ulusal ve uluslararası aşçıların kurdele kesmesi ile başladı.

Yöresel kıyafetli kadınlar meydanda ateşin üzerinde bulgur kaynattı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi Mazruna Halk Oyunları Ekibi, yöresel oyunlar şenliğe katılan vatandaşlara güzel dakikalar yaşattı. Bulgurdan yapılan ikramlar, şenliğe katılan vatandaşlara dağıtıldı.

Şenlikte bir konuşma yapan Demirtaş, birçok dilin, dinin ve kültürün huzur içerisinde bu kentte böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum.

“Bugün şehirde turist yoğunluğu var otellerimiz dolu” diyen Demirtaş, konuşması şöyle sürdürdü:

“Tarımsız turizm ve turizmsiz tarım olmaz. Turizm önemli bir alt yapısı olan gıda sektöründe kendimizi çok iyi bir şekilde göstermemiz lazım. Mardinimiz Mezopotamya’nın tam ortasında. Yani Mezopotamya’nın başkenti diyebileceğimiz bu şehrimizde gerçekten çok verimli arazilerimiz var. 300 bin hektarın üzerinde arazimiz var. Bu arazilerimizin yaklaşık yüzde 55’ini sulama imkanımız var. Bu arazilerimizde yılda en iki ürün alabiliyoruz. Bunun Mardin için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem bulgurluk hem de makarnalık buğday üretiyoruz. Yılda yaklaşık 250 bin ton bulgur üretimi yapıyoruz. Bunun yaklaşık yüzde 30’unu ihracat etme imkanımız var. Yakın bir gelecekte 100 bin ton ihraç edebilecek bir duruma geleceğiz. Bulgur coğrafi işaret aldığımız bir ürünümüz biliyorsunuz. Bu rakamlara ulaşmak için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Bu potansiyelimizden dolayı çiftçilerimiz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Mardin’in artık bir huzur kenti olduğunu vurgulayan Demirtaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Batıdan buraya gelecek olan vatandaşlarımız tedirgin oluyordu. Çok şükür şuan bu tedirginlik kalmadı. Askerimiz, jandarmamız, polisimiz ve güvenlik kuvvetlerimiz sayesinde bir huzur şehri oldu. Bu huzur şehrini nasıl daha kalkındırabiliriz, nasıl daha güzel hale getirebiliriz diye düşünüyoruz. Birinci Organize Sanayi bölgesinde tamamen dolmuş. İkinci Organize Sanayi bölgesinde tüm arsalar satılmış. Yaklaşık 15 fabrikamızın temeli atılmış. Bu yıl içerisinde 6-7 fabrikamızın açılışını düşünüyoruz. Bir taraftan da pamuk, mısır, buğday üretimi yapacağız. Yani hepimizin çalışması lazım. Artık bu devir o devir. Çocuklarımızı çalıştıracağız. Gençlerimizi çalıştıracağız. Üreteceğiz, üreterek ancak saygın bir ülke ve toplum haline gelebiliriz. Üretmeyen bir toplumun dünyada saygın bir toplum içerisinde olması mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde inşallah daha da fazla üreteceğiz. Bu ülkeyi bu ili daha da geliştireceğiz. Hepimizin yolu açık olsun inşallah.”

Konuşmanın ardından, Vali Demirtaş, Türkiye, İran, Tunus, Lübnan, Ürdün ve Singapur’dan katılım sağlayan usta aşçılara plaket verdi. Demirtaş, stantları gezerek vatandaşlara başta bulgur pilavı ve çiğköfte olmak üzere çeşitli ikramlarda bulundu.