Zergan Deresi’nin ıslah çalışmaları sürüyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Zergan Deresinde meydana gelen kötü görüntü ve kokuyu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Belediyeden yapılan açıklamaya göre; Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Kızıltepe ilçesinin merkezinden geçen Zergan Deresine akan atık suların önüne geçerek oluşan kötü koku, görüntü kirliliği engellemek amacıyla Mardin Kızıltepe muhtelif mahallelerinde […]

Zergan Deresi’nin ıslah çalışmaları sürüyor
Zergan Deresi’nin ıslah çalışmaları sürüyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma23 Kasım 2022 11:10

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Zergan Deresinde meydana gelen kötü görüntü ve kokuyu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre; Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Kızıltepe ilçesinin merkezinden geçen Zergan Deresine akan atık suların önüne geçerek oluşan kötü koku, görüntü kirliliği engellemek amacıyla Mardin Kızıltepe muhtelif mahallelerinde kanalizasyon şebekesi çalışmalarını sürdürüyor.  

Çalışma kapsamında dere güzergahı üzerinde bulunan ve dereye akan atık suların engellenmesi için şu ana kadar yaklaşık 4531 metre su şebeke hattı ile 2975 metre atık su kolektör hattı döşemesi yapılmıştır. Zergan Deresinin ıslahı için başlatılan çalışmalar fiziki olarak yüzde 83 civarında gerçekleşirken geriye kalan kısmında ise 3712 metre beton boru ile atık su şebeke döşenecektir. 

Proje kapsamında, askeriye kavşağında bulunan Zergan Dere yatağında geçmekte olan içme suyu hattı derenin akışını engelleyerek suların birikerek kötü koku, uçkun, kötü görüntü ve dere akışının engellenmesine sebep oluyordu. Çalışmalar neticesinde içme suyu hattı dere yatağının altından geçirilerek oluşan kötü durumun önüne geçildi.