Yanlıştan dönülüyor: Tehlike saçan tankerler yerine otomatik sulama sistemi geliyor

Mardin’de- Kızıltepe karayolunda dönemin kayyumu Mustafa Yaman zamanında yapılan sulama sistemleri çalışmayınca yaklaşık 3 yıldır 16 kilometrelik Protokol Yolu olarak bilinen Mardin Kızıltepe D-950 Karayolu sulama tankerleriyle sulanıyordu.  Akıllı otomatik sulama sistemleri çözümleri toplantısı  yapan Vali Demirtaş, “Tankerlerin oluşturduğu trafik sıkışıklığı ortadan kaldıracağız.” dedi. Mardin’in en işlek ve önemli noktalarından biri olan Protokol Yolu olarak […]

Yanlıştan dönülüyor: Tehlike saçan tankerler yerine otomatik sulama sistemi geliyor
Yanlıştan dönülüyor: Tehlike saçan tankerler yerine otomatik sulama sistemi geliyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma16 Aralık 2020 11:11

Mardin’de- Kızıltepe karayolunda dönemin kayyumu Mustafa Yaman zamanında yapılan sulama sistemleri çalışmayınca yaklaşık 3 yıldır 16 kilometrelik Protokol Yolu olarak bilinen Mardin Kızıltepe D-950 Karayolu sulama tankerleriyle sulanıyordu.  Akıllı otomatik sulama sistemleri çözümleri toplantısı  yapan Vali Demirtaş, “Tankerlerin oluşturduğu trafik sıkışıklığı ortadan kaldıracağız.” dedi.Mardin’in en işlek ve önemli noktalarından biri olan Protokol Yolu olarak bilinen Mardin Kızıltepe D-950 Karayolu, yeni görünüme kavuşmak için 2017 yılında Mardin- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kardeş Belediye Projesi kapsamında 16 kilometrelik protokol yolu için refüj ve peyzaj düzenlenmesi yapmıştı. Refüje 90 bin metrekare çim serildi ve sıra çınar, oya, palmiye, monalyadan oluşan yaklaşık 5 bin fidan dikilmişti. Protokol yolunun iki noktasına 250 tonluk iki adet su deposu yapılarak refüjün tam otomatik sistemle sulanması düşünülmüştü. Ancak kısa bir süre sonra otomatik sulama sistemi çalışmayınca. Mardin ve Kızıltepe’yi bir birine bağlayan üzerinde havalimanı ve bir AVM’nin de olduğu çok işlek olan bir yolda tankerlerle sulama yapmaya başlandı. Haliyle buda tehlikeyi de beraberinde getirdi. Ve 3 sene zarfında bir çok trafik kazası meydana geldi.  

Akıllı otomatik sulama sistemleri çözümleri toplantısı yapıldı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, bu soruna çözüm bulmak için ilgili daire başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Vali Demirtaş Başkanlığında, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Cebrail Aslan’ın katılımlarıyla Mardin – Kızıltepe protokol yolunun orta refüjlerinde yapılan tanker ile sulama sistemini kaldırarak, otomatik sulama sitemine geçmek için “Akıllı otomatik sulama sistemleri çözümleri” toplantısı gerçekleştirildi.

Demirtaş: Tanker ile sulama sistemini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz

Mardin için güzel hizmetler yapmaya çalıştıklarını söyleyen Vali Demirtaş, “Bizler sürekli sahada sorunları yerinde tespit ederek sorunların çözümüne yönelik adımlar atıyoruz.  Şehrimizin en işlek yollarından biri olan protokol yolunda tanker ile sulama sistemini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Tanker ile sulama sistemi iş gücü ve su israfı konusunda büyük bir külfette sebep oluyor. Otomatik sulama sistemi ile hem suyun yola taşmasını önüne geçeceğiz hem de tankerlerin oluşturduğu trafik sıkışıklığı ortadan kaldıracağız. Bazı noktalarda yetersiz sulama sebebiyle her yıl yenilenmek durumda kalınan peyzaj çalışmaları ayrıca bir yük oluşturuyor. Yeşil alan miktarını artırmaya ve korumaya yönelik çalışmalarımıza devam ederken bir yandan da su ve ekonomik tasarrufu sağlamak için daha verimli ve modern sisteme geçmek amacıyla projeleri değerlendiriyoruz.” dedi.