Rusların yeni ilgi odağı Mardin

Rusya’dan ülkemize en çok turist getiren tur operatörlerinden Pegas Touristik, Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) işbirliği ile tarihi kentte turizm acentalarını ağırlayacak. Daha önce kültür turları projesi kapsamında Rus turistleri getiren şirket 23 Mart tarihinde de bir kafileyi daha Mardin’e getiriyor. Nisan ayının ilk haftasında turizm acentalarını ağırlayacak olan Mardin, daha sonra kapılarını şirketin […]

Rusların yeni ilgi odağı Mardin
Rusların yeni ilgi odağı Mardin
Selman Güneş
  • Yayınlanma17 Mart 2021 14:33

Rusya’dan ülkemize en çok turist getiren tur operatörlerinden Pegas Touristik, Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) işbirliği ile tarihi kentte turizm acentalarını ağırlayacak.

Daha önce kültür turları projesi kapsamında Rus turistleri getiren şirket 23 Mart tarihinde de bir kafileyi daha Mardin’e getiriyor.

Nisan ayının ilk haftasında turizm acentalarını ağırlayacak olan Mardin, daha sonra kapılarını şirketin getireceği paket turlara açacak.

Türkiye’ye 2019 yılında yüzde 90’ı Rusya’dan olmak üzere BDT pazarından 1.2 milyon turist getiren, 2020 yılında ise pandemi nedeniyle 340 bin civarında Rus turist getiren Pegas Touristik, internet sitesinde Mardin’i “sanki Binbir Gece masalları kitabının sayfalarından çıkmış gibi antik bir şehirdir” diye tanıttı.

Şirket, Mardin ili için tanıtımında şu ifadelere yer verdi;

“Modern Türkiye’nin en güneydoğusundaki Mardin, sanki “Binbir Gece” masalları kitabının sayfalarından çıkmış gibi antik bir şehirdir. Gerçek bir açık hava müzesi. Çok çalkantılı ve hareketli bir tarihe rağmen, eşsiz mimari görünümünü ve farklı kültürlerin, dillerin ve dinlerin eşsiz çeşitliliğini yüzyıllar boyunca taşımayı başardı. Eski Mardin’in sokaklarında yürürken Türkçe, Arapça, Kürtçe ve hatta bu bölgelerde mucizevi bir şekilde korunmuş Aramice’nin yerel lehçesi Turoyo’yu duyabilirsiniz. Bu şehirde Araplar, Ermeniler, Asuriler, Yezidiler, Kürtler ve Türkler yan yana yaşıyor. Dahası, kendilerini kendi içlerinde klanlara ve kabilelere ayırmayı bile başarırlar, bu da onların birbirleriyle sessizce geçinmelerini engellemez. “

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş durum ile alakalı memnuniyetini dile getirerek, “Mardin ilimiz hakikaten dünyada eşi ve benzeri olmayan tarihi bir kenttir. Tarih, kültür ve inanç şehri diyebileceğimiz ilimize dünyanın her noktasından yıl içerisinde turistler gelmektedir. Turizm sezonunun açılmasına sayılı günler kala bizlerde tüm hazırlıklarımızı yaptık. Pandemiye rağmen ilimizin bu kadar ilgi görmesi bizleri sevindiriyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde otellerimizde yer kalmaz diye düşünüyorum. Her geçen gün ilimizin turizm kapasitesi büyüyor. Otel sahipleri, esnaflarımız ve vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum’’ diye konuştu.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Gürgör de, “Nisan ayının ilk haftasında turizm acentalarını Mardin’imizde ağırlayacağız. İlimize Dünyanın dört bir yanından turistler geliyordu. Şimdide Rus vatandaşlar gelecek. Bu kapsamda ilimizi hem tanıtmak hem de otel kapasitelerimizi görüşmek üzere kendileri ile bir araya geleceğiz. Geçen sene pandemi dolayısıyla turizm beklentilerimizin biraz altında kaldı ama bu sene beklentilerimiz çok yüksek. Bunun için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” dedi.