Pandeminin vurduğu restoran ve kafeler can çekişiyor

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını pek çok sektörü olduğu gibi 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ev dışı yeme-içme sektörünü de vurdu. İşletmeler, devletten ciddi destek bekliyor. Türkiye’de Covid-19 salgınına vaka sayılarının artmasının ardından restoran ve kafelerin çalışmasına kısıtlama getirilmişti. En son alınan yeni tedbirler kapsamında lokanta, restoran, pastane, kafe gibi yeme-içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket […]

Pandeminin vurduğu restoran ve kafeler can çekişiyor
Pandeminin vurduğu restoran ve kafeler can çekişiyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma12 Ocak 2021 14:34

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını pek çok sektörü olduğu gibi 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ev dışı yeme-içme sektörünü de vurdu. İşletmeler, devletten ciddi destek bekliyor.

Türkiye’de Covid-19 salgınına vaka sayılarının artmasının ardından restoran ve kafelerin çalışmasına kısıtlama getirilmişti. En son alınan yeni tedbirler kapsamında lokanta, restoran, pastane, kafe gibi yeme-içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servisi ve gel-al hizmeti veriyor.

Geçen yılın ilk döneminde 75 gün boyunca kapalı kalan işletmeler, aylardır yalnızca gel al ve paket servis hizmeti verebiliyor. Darboğazdaki sektör çalışanları, yetkililerden acil destek talep ediyor.

Yeme-içme sektöründe 28 yıldır hizmet veren Nimet Ölçer, salgın nedeniyle çekilen sıkıntılarını değerlendirdi.

“14 işçi çalıştırıyorduk ama şu an sadece 3 kişi kalmışız”

Öncelikle salgın nedeniyle hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, tedavi gören hastalara acil şifalar dileyen Ölçer, şöyle dedi:

“Bir yıldır çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz. Geçen yıl 3 ay boyunca kapalı kaldık. Sonra tekrar iş yerimiz açıldı. Sosyal mesafe kurularına uyularak birkaç böyle devam etti. Şu an sadece gel-al ve paket hizmeti verebiliyoruz, ama sabahtan akşama kadar 3-4 paketten fazla alan yok. Bizler şu an gerçekten çok mağduruz. Ne diyeceğimizi, ne yapacağımızı bilemiyoruz. 14 işçi çalıştırıyorduk ama şu an 3 kişi kalmışız. Yine de kendimizi kurtaramıyoruz. Dükkân kirası var, işçilerin maaşı ve sigorta primleri var, bir sürü giderler var. Buna bir çare bulunması gerekir. Bu gidiş ile bizde işyerimizi kapatacağız. Dükkâna müşteri almıyoruz, sadece paket üzeri çalışıyoruz ve pakette de iş olmuyor. İşlerimizde yüzde 90’a varan düşüş oldu. Lokantaların açılmasını istiyoruz çünkü virüsün bizden yayıldığına inanmıyoruz. Lokantaların gayet nizami çalıştığına inanıyoruz.”

“Sektör can çekişiyor, can çıkmadan bir çözüm bulunsun”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak yardım talebinde bulunan Ölçer, söktürün şu an can çekiştiğini, can çıkmadan bir çözüme gidilmesi gerektiğini anlattı.

Ölçer, “Yeme-içme sektörünün dışında tüm esnaf işinde gücündedir. Bu kabak sadece biz lokantacı esnafın başına mı patlamış? Lütfen buna bir çare bulsunlar. Masalar arasına mesafe koyarak hizmet vermek istiyoruz. Çünkü giderlerimiz çok, faturalar kabarık. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Paket servisi ile işimizi döndüremiyoruz. Günde birkaç paket satışı bizi kurtarmıyor. Saat: 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar buradayız ama iş yapmadan kapatıyoruz. Bu salgının bitmesi için dua ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu hastalık biter, biz de eski günlerimize döneriz.” dedi.