MTDF: “Kızıltepe ilçemiz nüfus itibarıyla 44 İlden ve 49 devletten büyüktür”

Mardin Kızıltepe ilçesininn il olması istenirken, yapılan açıklamada Kızıltepe’nin 44 ilden ve Dünyadaki 49 Ülkeden Nüfus bakımında büyük olduğu dile getirildi.

MTDF: “Kızıltepe ilçemiz nüfus itibarıyla 44 İlden ve 49 devletten büyüktür”
MTDF: “Kızıltepe ilçemiz nüfus itibarıyla 44 İlden ve 49 devletten büyüktür”
Haber Merkezi
  • Yayınlanma9 Ekim 2023 16:16
  • Güncelleme9 Ekim 2023 16:17

Mardin Kızıltepe ilçesininn il olması istenirken, yapılan açıklamada Kızıltepe’nin 44 ilden ve Dünyadaki 49 Ülkeden Nüfus bakımında büyük olduğu dile getirildi.

Mardin Kızıltepe ilçesinde 67 STK Bileşeni bulunan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu ve destek veren STK’ler tarafından il olacak iller arasında Kızıltepe ilçesinin de olması için kampanya başlatıldı.

‘Kızıltepe İl Olsun’ Kampanyasının duyurusu ve tanıtımı için Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Kızıltepe’nin il olması için yarın Cumhuriyet Meydanında açılacak imza standına Kızıltepelilerin bir imza ile destek vermeleri istendi.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Kızıltepe İl Olsun’ kampanyası ile ilgili MTDF başkanı Mehmet Şerif Öter tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;

Kıymetli Mardinli hemşerilerim,

Son zamanlarda 25 ilçenin il olacağı yönünde açıklamalara şahit oluyoruz. Öncelikle bu ilçelerimize hayırlı, uğurlu olsun diyoruz. Bu ilçelerimiz arasında Kızıltepe’nin de yer almasını ve il olmasını istiyoruz. Çünkü Kızıltepe her yönüyle İl olmayı çoktan hak etmiş ve il olma şartlarına fazlasıyla sahiptir.

Bir ilçenin il olabilmesi için şartlara baktığımızda en az 100 bin nüfusa sahip, İl merkezine 30 Kilometre uzaklık, ulaşım, coğrafi, ekonomik çeşitliliği, eğitim gibi durumlar temel göstergeler olarak değerlendirilir ve dikkate alınır.

Kızıltepe ilçemiz nüfus itibarıyla 44 İlden ve 49 Devletten büyüktür. Bu devletlerin isimleri aşağıdadır. İl merkezine uzaklık mesafesine gelince, Mardin Cumhuriyet Meydanı ve Kızıltepe Cumhuriyet meydanı baz alındığı taktirde mesafenin 30 kilometreden daha fazla olduğu görülecektir. Zira Tarsus İlçesinin Yerleşkeleri de Adana ve Mersin İllerinin nerdeyse içlerine kadar bitişik duruma gelmiştir.  Ulaşımdaki konumu ise tarihi ipek yoluna sahip, doğu ve batının kesişme noktasında yer almasıyla çok önemli bir yerleşim ve ulaşım güzergâhında yer almaktadır. Coğrafi konumu ise özel ve stratejik bir konumdadır. Ekonomik olarak Dünyanın en verimli Mezopotamya topraklarına, taşıma sektörüne, güçlü tarım sanayisine ve tarımsal ürünleri ticaretine sahiptir. Eğitim alanında ise 275 Adet Temel eğitim, ana okul, ilkokul ve ortaokul, 44 Adet Lise, 4836 Öğretmen, 62900 Temel Eğitim Öğrencisi ve 17742 Lise öğrencisiyle büyük bir öğrenci ve genç nüfus potansiyeline sahiptir.

Milattan önceki değerleri tarihi süreç içerisinde günümüze taşıyan, önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kızıltepe İlçemizin de il olacak ilçelerin arasında yer alması için Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak; Yasal çerçeve ve demokratik sistemin sivil toplum örgütlerine verdiği yetki dahilinde imza kampanyasını başlatmış bulunuyoruz. Tüm Kızıltepelilerin ve Kızıltepe’ye bağlanmak isteyen Ceylanpınar’a bağlı birçok köyünde yaşayan yurttaşlarımızın da imza kampanyasına sahip çıkacaklarına, 150 ila 200 bin arası imza toplanacağını düşünüyoruz. Toplanacak imzalar başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisine, İlgili hükümet yetkililerine, ilgili bakanlara, Mardin valimize, Kızıltepe Kaymakamımıza; ayrıca bilgi amaçlı Mardin’e bağlı ilçe Kaymakamlarına bildireceğiz.

Kızıltepe’nin İl olmasını ısrarla istememiz ve imza kampanyası başlatmamızın amacının farklı yönlere çekilmemesi ve yanlış anlaşılmaması için şunu açıkça ve tüm samimiyetimizle ifade ediyoruz ki “Maksadımız Mardin ilimizden kopmak değildir. Mardin kalbimizin en derin yerindedir. Mardin gururumuzdur, medeniyettir, tarihtir, kardeşliğin şehridir.’’

Amacımız mega ilçemiz Kızıltepe’nin hakkettiği hizmetlere kavuşmasıdır. Mardin Büyükşehir olmadan önce de Kızıltepe birçok yönden bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde ihmal, edildi, geri bırakıldı, Mardin büyükşehir statüsüne kavuştuktan sonrada ne yazık ki Kızıltepe’miz hizmetler noktasında ihmal ediliyor, hak ettiği hizmetlere yeterince kavuşamıyor. Hâlihazırda başta imar, altyapı, üstyapı olmak üzere birçok yönden geri geri kalmaktadır. Kızıltepe bunu hak etmiyor.

Basın açıklamamıza son verirken Devlet yetkililerimize, yereldeki ve merkezdeki siyasetçilerimize çağrıda bulunuyoruz. İl olmayı hak eden Kızıltepe’nin il olması için desteklerinizi, ilginizi, gayretlerinizi sözde değil, pratikte görmek istiyoruz. Şayet Kızıltepe yakın zamanda il statüsüne kavuşamayacaksa önümüzdeki yerel seçimlerden önce mutlaka ama mutlaka en azında Merkez ilçe olsun. Çünkü Merkez ilçeler hakkı olan hizmetlerde öncelikli olduğunu görüyoruz. Örneğin Şanlıurfa ilimizin üç tane merkez ilçesi var. Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ve başka birçok örneği vardır. Artuklu ilçemizle birlikte Kızıltepe’de merkez ilçe yapılsın diyor ve federasyon olarak bu işin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.