Midyat’tan sonra Kızıltepe’de il olmak istiyor

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) yönetimi yaptığı yazılı açıklamada Kızıltepe’nin İl olmayı hak ettiğini belirterek, Kızıltepe’nin İl olması için yetkililer nezdinde girişimlerde bulunacaklarının altını çizdi.

Midyat’tan sonra Kızıltepe’de il olmak istiyor
Midyat’tan sonra Kızıltepe’de il olmak istiyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Temmuz 2023 14:41

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) yönetimi yaptığı yazılı açıklamada Kızıltepe’nin İl olmayı hak ettiğini belirterek, Kızıltepe’nin İl olması için yetkililer nezdinde girişimlerde bulunacaklarının altını çizdi.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı’nda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Federasyon Başkanı Mehmet Şerif Öter, tarafından kamuoyuna duyurulan kararlara dair yapılan yazılı açıklamada Kızıltepe’nin İl yapılması çağrısında bulunuldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan tartışmalarda ” Midyat İl Olsun” tartışmaları gündeme gelirken, Kızıltepe’nin de İl olma talebinin duyurulması Mardin’de şok etkisi yarattı.

Öter tarafından yapılan açıklamada Kızıltepe’nin İl olma yeterliliği olduğu belirtilerek, nedenleri şu gerekçelerle anlatıldı;

” Son günlerde il olma ihtimali yüksek olduğu söylenen 25 ilçe arasında Kızıltepe’nin adı geçmemesi büyük bir eksiklik ve haksızlıktır.
İl olacağına dair gündemde olan 25 ilçe arasında Midyat ilçemiz de bulunmaktadır. 25 ilçemizin hepsine hayırlı olsun. Bu 25 ilçemizin nüfus oranlarına, sosyoekonomik yapısına, kültürel tarihine ve diğer özelliklerine baktığımızda Kızıltepe İlçemiz hiç birinden eksik yanı olmadığı gibi hatta birçok artısı bulunmaktadır. Kızıltepe yerleşimi, kuruluş tarihi milattan önceki yıllara dayandığına dair tarihi eserler ve harabe haline gelen eski yerleşim merkezlerinde bulunan kalıntılarla ispatlıdır.

 

Kızıltepe, Dünyanın en verimli Mezopotamya topraklarının merkezinde yer almaktadır, Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli bir ticaret yolu olan İpekyolu kavşağındadır.

Kızıltepe 300 bini aşan nüfusun yüzde 60’ı genç ve 18 yaş altıdır. Kızıltepe 43 İlden ve 15 devletten büyük devasa bir ilçedir. Bu ve daha bir çok özelliklere sahip olan Kızıltepe il olmayı fazlasıyla ve çoktan hakketmiştir.

Federasyon olarak bazı yetkililerle yaptığımız görüşmelerde Kızıltepe’nin il olmasına engel görülen tek kriterin Mardin’e 30 Km’den daha yakın olması. Oysa Adana, Mersin arası 60 Km’dir, aralarında bulunan Tarsus İlçesi İl olma yolundadır. Yani 60 Km’lik mesafede üç il oluyorsa, Tarsus’un yerleşke yapıları Adana ve Mersin ilinin dibine kadar genişlemiş ise?, Dolayısıyla biz bu 30 Km mesafe bahanesini kabul etmiyoruz. Kaldı ki Mardin Cumhuriyet Meydanı ile Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı arası ölçüm yapılırsa mesafenin 30 km’den daha fazla olduğu görülecektir. Bu nedenlerle yetkililere çağrıda bulunuyoruz; İl olma yolunda olan 25 İlçemiz arasına Kızıltepe’nin ilave edilerek 26. yeni il olarak güncellenmesini bekliyoruz. Bu konuda başta Kızıltepe, Mardin ve komşu ilçe Ceylanpınar STK’ları, Muhtarları, kanaat insanları, girişimciler, kendini sorumluluk sahibi gören herkesin sahip çıkması ve özellikle gençlerimizin bu konuya ilgisiz ve duyarsız kalmamalarını, tek ve kararlı bir sesle sahip çıkmalı ve yetkililere bu haklı talebimizi duyurmalıyız.”

 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Çoktan İl olmayı hak eden Kızıltepe’mizin İl olması için Sivil toplum olarak demokratik sistemin bize verdiği yetkiyi hukuk çerçevesinde Kızıltepe halkımızla birlikte sonuna kadar kullanacağımızı, gerekirse imza toplayarak ve toplanacak imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ve Sayın Cumhurbaşkanımıza göndereceğimizi ve hakkımız olan Kızıltepe’nin İl olması konusunu hiçbir şekilde peşini bırakmayacağımızı, takipçisi olacağımızı Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”