MAÜ ve DİKA işbirliğiyle turizm rotası belirleniyor

Rektör  Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, TRC3 Bölgesinde sürdürülebilir bir inanç ve kültür turizmi gelişimi için MAÜ olarak, akademik birikim ve tecrübelerini ortaya koyamaya kararlı olduklarını söyledi. Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) 2020 Yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında, Mardin Artuklu Üniversitesinin başvuru sahibi olduğu, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası ve Mardin İl Kültür Turizm Müdürlüğünün iştirakçisi oldukları, […]

MAÜ ve DİKA işbirliğiyle turizm rotası belirleniyor
MAÜ ve DİKA işbirliğiyle turizm rotası belirleniyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Kasım 2020 15:55
  • Güncelleme9 Kasım 2020 15:56

Rektör  Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, TRC3 Bölgesinde sürdürülebilir bir inanç ve kültür turizmi gelişimi için MAÜ olarak, akademik birikim ve tecrübelerini ortaya koyamaya kararlı olduklarını söyledi.

Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) 2020 Yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında, Mardin Artuklu Üniversitesinin başvuru sahibi olduğu, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası ve Mardin İl Kültür Turizm Müdürlüğünün iştirakçisi oldukları, “TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşması Fizibilitesi”  projesinin protokolü Dicle Kalkınma Ajansı ile imzalandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Turizm Fakültesinin TRC3 Bölgesinde turizm alanında liderlik rolünü üstlenerek bölge turizmine profesyonel bir yön verecek olan ve  yeni inanç-kültür turizmi rotalarının ortaya konulmasının hedeflendiği “TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşması Fizibilitesi” protokolü, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı  tarafından imzalandı.

 TRC3 Bölgesinde sürdürülebilir bir inanç ve kültür turizmi gelişimi için MAÜ olarak, akademik birikim ve tecrübelerini ortaya koyamaya kararlı olduklarını ifade eden Rektör  Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,

 “ Üniversite olarak, 5 Kasım 2020 tarihinde yaptığımız senato toplantısında  kurulmasına karar vererek  YÖK’e sunduğumuz  ‘Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin’, Üniversitemizin  Kültür ve İnanç Turizmi İhtisas Üniversitesi olmasına büyük katkı sağlamasının yanında Bölge ve Ülke turizmine de önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşması fizibilite projesi  ile TRC3 bölgesindeki (Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman)  illerin,  inanç ve kültür turizmi rotaları ile adından söz ettireceğini  belirten  proje yürütücüsü Doç. Dr. Serhat Harman;

“2020 Kasım ayı içinde TRC3 Bölgesi Turizm Paydaşları, Mülki İdari Amirleri ve Turizm Profesyonelleri ve Turist Rehberleri Odasının katılımı ile düzenlenecek olan ‘Açılış Toplantısı’ ve ‘ Turizm Çalıştay’ı  ile rota çalışmalarına başlayacağız.” dedi.

Harman,  fizibilite kapsamında  turist rehberlerinin ve tur operatörlerinin katılacağı bir teknik gezinin de  yapılacağını ve proje sonunda internet sayfasından TRC3 İnanç ve Kültür Rotalarının tüm Türkiye ve Dünya ile paylaşılacağının da müjdesini verdi.