MARSU birer gün arayla kestiği faturayı internet kesintisine bağladı

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU)  gazetecilerin gündeme getirdiği 16.01. 2021 tarihli  “MARSU birer gün arayla aynı aboneye iki fatura kesti” habere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, “Su sayaç okuması el bilgisayarları ile online olarak yapılmakta olup fatura bilgileri anlık olarak ana sisteme yüklenmekte, her ay için bir fatura tanzim edilmektedir.” […]

MARSU birer gün arayla kestiği faturayı internet kesintisine bağladı
MARSU birer gün arayla kestiği faturayı internet kesintisine bağladı
Selman Güneş
  • Yayınlanma17 Ocak 2021 17:25

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU)  gazetecilerin gündeme getirdiği 16.01. 2021 tarihli  “MARSU birer gün arayla aynı aboneye iki fatura kesti” habere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, “Su sayaç okuması el bilgisayarları ile online olarak yapılmakta olup fatura bilgileri anlık olarak ana sisteme yüklenmekte, her ay için bir fatura tanzim edilmektedir.” denildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Habere konu olayda internet şebekesinin çekmemesi nedeniyle 08/01/2021 tarihinde el bilgisayarlarında offline olarak okuma yapılarak faturasının verildiği, bilgilerin ana sisteme yüklenmesi esnasında sözkonusu abone bilgisinin hafızadan silinmesi nedeniyle fatura oluşmadığı,  09/01/2021 tarihinde tekrar aynı adrese gidilerek okuma yapıldığı ve fatura tanzim edildiği, ancak önceki faturanın aboneden alınmadığı ve bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığı anlaşılmıştır.  Yaşanan problem tamamen  sistemsel sorun nedeniyle ilk faturanın ana bilgisayara yüklenmemesi nedeniyle hatayı telafi etmek adına ikinci okumanın yapıldığı, bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Konuyla alakalı aboneye bilgilendirme yapılmıştır.”