Mardin’de vatandaş asgari ücrete ne diyor?

Mardinliler, 2021’de net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretin hayat pahalılığı karşısında yetersiz olduğunu savundular. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret rakamı, aralık ayı boyunca süren görüşmelerin ardından tespit edildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hükümet ve işveren heyetlerinin oy çokluğuyla yeni rakam brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 […]

Mardin’de vatandaş asgari ücrete ne diyor?
Mardin’de vatandaş asgari ücrete ne diyor?
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Aralık 2020 13:33

Mardinliler, 2021’de net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretin hayat pahalılığı karşısında yetersiz olduğunu savundular.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret rakamı, aralık ayı boyunca süren görüşmelerin ardından tespit edildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hükümet ve işveren heyetlerinin oy çokluğuyla yeni rakam brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Brüt asgari ücretin 500 lira 85 kuruşunu SGK primi, 187 lira 82 kuruşunu gelir vergisi, 27 lira 15 kuruşunu damga vergisi, 35 lira 78 kuruşunu işsizlik sigortası primi işçi payı oluşturacak.

Yeni yılda asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş olacak. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşu ise işsizlik sigorta primi işveren payından oluşacak.

AGİ rakamları da arttı

Yeni asgari ücret rakamıyla birlikte Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de artacak. Buna göre, net asgari ücret bekar çocuksuz işçi için 2 bin 825 lira 90 kuruş, evli eşi çalışmayan işçi için 2 bin 879 lira 57 kuruş, evli eşi çalışmayan ve 1 çocuklu işçi için 2 bin 919 lira 81 kuruş, evli eşi çalışmayan ve 2 çocuklu işçi için 2 bin 960 lira 6 kuruş ve evli eşi çalışmayan üç çocuklu işçi için 3 bin 13 lira 72 kuruş olacak.

Asgari ücret vergiden muaf tutulması gerekir

Mardin halkı, belirlenen yeni asgari ücretle ilgili görüşlerini İLKHA muhabiriyle paylaştı. Asgari ücretteki artışın önemli ancak artan zamlar ve hayat pahalılığı karşısında yetersiz olduğunu savunan vatandaşlar, asgari ücretin vergiden muaf tutulması gerektiğini söylediler.

“Asgari ücretin biraz daha yukarı çekilmesi lazım”

Son yıllarda temel gıda ürünleri başta olmak üzere her şeyin iki kat zamlandığını belirten vatandaşlardan Mustafa Özgün, şöyle dedi:

“Hayat pahalılığı çok artmış, her şeye zam gelmiş. Yeni asgari ücret 2 bin 825 lira oldu. Artış iyi ama hayat pahalılığı karşısında çok yetersiz kaldı. Devletin ya hayat pahalılığını indirmesi ya asgari ücretin vergiden muaf tutmasını ya da ücretin biraz daha yukarı çekmesi lazımdır.”

“Yeni asgari ücretle geçinemiyoruz”

Kürtçe konuşan Hamdullah Asan da yeni asgari ücreti yetersiz bulduğunu vurgulayarak, “Bu devirde bu parayla geçimizi sağlayamıyoruz. Çocuklarımız küçüktür, masrafları vardır. Ev kira ve faturalar kabarık geliyor. Bu şekliyle geçimiz çok zorlaşmış. Asgari ücretin biraz daha yukarıya çekilmesini istiyoruz.” dedi.

“Yeni asgari ücret en az 3 bin 500 TL olması gerekir

Açıklanan ücretin beklenenin çok altında olduğunu vurgulayan İlhan Çelik, yeni asgari ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerektiğini söyledi.

Çelik, “Asgari ücret 2 bin 825 lira oldu. Şu anda normal görüyorum ama hayat şartlarına karşı çok düşük durumda. Yeni rakam, bütün ürünlere zam geldiğinden yetmeyecektir. Ayrıca iş yok, millet işsiz ve perişan olmuş. Çalışıyoruz ama yetmiyor. 2 bin 800 çok azdır, en az 3 bin 500 olması lazımdı.” diye konuştu.