Mardin’de sağlık çalışanlarına ilk coronavirüs aşısı uygulandı

Çin’den gelen Covid-19 aşısı sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanırken, Mardin’de de ilk aşı sağlık çalışanlarına yapıldı. Sağlık Bakanlığının Çin’den getirdiği Covid-19 aşılarının 3 milyon dozluk ilk partisi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında incelendikten sonra testleri başarı ile geçerek acil kullanım onayı dün verildi. İlk aşı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyelerine […]

Mardin’de sağlık çalışanlarına ilk coronavirüs aşısı uygulandı
Mardin’de sağlık çalışanlarına ilk coronavirüs aşısı uygulandı
Selman Güneş
  • Yayınlanma14 Ocak 2021 10:36
  • Güncelleme14 Ocak 2021 12:56

Çin’den gelen Covid-19 aşısı sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanırken, Mardin’de de ilk aşı sağlık çalışanlarına yapıldı.

Sağlık Bakanlığının Çin’den getirdiği Covid-19 aşılarının 3 milyon dozluk ilk partisi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında incelendikten sonra testleri başarı ile geçerek acil kullanım onayı dün verildi. İlk aşı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyelerine uygulandı.

Mardin Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanları Covid-19 aşılarının ilk dozunu aldı. İki doz şeklinde uygulanacak aşılamanın ikinci dozu ise 28 gün sonra vurulacak.

Sağlık çalışanlarına aşılmanın başladığı Mardin Devlet Hastanesini ziyaret eden Vali Mahmut Demirtaş, Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Midyat Devlet Hastanesi’nde de başhekime aşı yapıldı

Midyat Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Mehmet Çelik, CoronaVac birinci Doz aşısı olarak hayırlı olmasını diledi. Çelik aşısını yaptıktan sonra şu ifadeleri kullandı:

Çelik, “Vatanımıza, milletimize, tüm dünyaya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Hastanemizde 10 tane Covid-19 aşı polikliniği hizmet veriyor. Çok hızlı işleyen bir süreç. Şu ana kadar 50 sağlık çalışanımıza birinci doz aşıyı uyguladık. Aşı konusunda sıkıntımız yok talep edilen aşıların tamamı geliyor.”

Covid-19 aşısı öncelik sırasına göre MHRS üzerinden (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) randevu alınarak yapılıyor. İlk etapta sağlık çalışanları aşı olacak. Birinci doz aşısı yapıldıktan 28 gün sonra ikinci doz yapılacak.