Mardin’de mısır koçanlarını mangal kömürü yapıyorlar

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ikinci ürün olan mısırın hasadından sonra boş kalan mısır koçanını kadınlar kışlık yakacak ve tandırda yakmak için tarlada koçan topluyor. Kızıltepe Ovası’nda ikinci ürün mısırın hasadı  kasım ayı ile birlikte başladı. Biçerdöverlerle biçilen mısırın atıkları da geri dönüştürülüyor. Kızıltepe’de kadınlar hasadı yapılan tarlada boş mısır koçanlarını toplayarak kışlık hazırlığını yapıyor. Toplanan koçanlar […]

Mardin’de mısır koçanlarını mangal kömürü yapıyorlar
Mardin’de mısır koçanlarını mangal kömürü yapıyorlar
Selman Güneş
  • Yayınlanma30 Kasım 2020 10:43
  • Güncelleme30 Kasım 2020 10:47

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ikinci ürün olan mısırın hasadından sonra boş kalan mısır koçanını kadınlar kışlık yakacak ve tandırda yakmak için tarlada koçan topluyor.

Kızıltepe Ovası’nda ikinci ürün mısırın hasadı  kasım ayı ile birlikte başladı. Biçerdöverlerle biçilen mısırın atıkları da geri dönüştürülüyor. Kızıltepe’de kadınlar hasadı yapılan tarlada boş mısır koçanlarını toplayarak kışlık hazırlığını yapıyor. Toplanan koçanlar torbalara dolduruluyor. Kadınlar bu koçanları mangal kömürü, sobada yakacak, ve tandırda yakacak olarak kullanıyor.

Boş mısır koçanı toplayan Emine Memiş, “Sabah gelip akşama kadar bunları topluyoruz. Tandıra atıyoruz, mangala atıyoruz.  Yemeği yapıyoruz bununla. Kömürden çok çok daha iyidir. Bunu doğal kullanıyoruz, sağlık için de iyidir. Açıkçası parada vermiyoruz, ve çok iyi. Mısır koçanı oluyor bu. Biz bunu tandıra, ocağa atıyoruz, ekmek yapıyoruz, mangal yapıyoruz.” dedi.

Bu zor ve zahmetli işte kadınların en büyük yardımcısı çocuklar oluyor.