Mardin’de kayyuma 540 milyonluk yolsuzluk soruşturması

Mardin eski valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın da aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında, 540 milyon değerindeki 36 ayrı ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Sözcü Gazetesi Muhabiri Evren Demirdaş’ın haberine: Mardin önceki dönem kayyumu Mustafa Yaman’ın da aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında, 539 milyon 738 bin 587 liralık iki ayrı usulsüzlük soruşturması […]

Mardin’de kayyuma 540 milyonluk yolsuzluk soruşturması
Mardin’de kayyuma 540 milyonluk yolsuzluk soruşturması
Selman Güneş
  • Yayınlanma20 Eylül 2021 11:00
  • Güncelleme20 Eylül 2021 11:08

Mardin eski valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın da aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında, 540 milyon değerindeki 36 ayrı ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

Sözcü Gazetesi Muhabiri Evren Demirdaş’ın haberine: Mardin önceki dönem kayyumu Mustafa Yaman’ın da aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında, 539 milyon 738 bin 587 liralık iki ayrı usulsüzlük soruşturması açıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından açılan soruşturmalara ilişkin İYİ Parti, HDP ve DEVA Parti temsilcileri değerlendirmelerde bulundu.

36 İHALEDE USULSÜZLÜK

Eski vali Mustafa Yaman’ın görevden alınmasıyla birlikte belediyede Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde sonucunda soruşturma ve dava açılmıştı. Devam edilen incelemeler sonucunda eski kayyum hakkında iki ayrı soruşturma açılmasına daha karar verildi.

İçişleri Bakanlığı’nın verdiği 2 ayrı soruşturma izni kapsamında, belediyenin kayyum yönetimi döneminde Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) bünyesinde gerçekleştirdiği 36 ayrı ihalede usulsüzlük tespit edildi.

539 MİLYONLUK USULSÜZLÜK YAPILDIĞI İDDİASI

Müfettişlerin tespitlerine göre; kayyum döneminde 539 milyon 738 bin 587 TL değerindeki 36 ayrı ihalede usulsüzlük yapıldığı, yapılmayan işlere ödemeler yapıldığı, alınmayan malzemelerin alınmış gibi gösterildiği, yapılmayan yolların yapılmış gibi gösterildiği, daha önce var olan binaların yeni yapılmış gibi gösterildiği, firmalara fazladan ödemeler yapıldığı tespitlerine yer verildi.

“SORUŞTURMANIN AÇILMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

Yolsuzlukların bedelini vatandaşın ödediğini belirten Mardin İYİ Parti İl Başkanı Akar, şöyle konuştu:

“Bir önceki kayyum döneminde defaten dile getirdiğimiz bir konu, duyduğumuz kadarı ile 52 muhtemel suçlu ve yahut suça teşebbüs etmiş orada ki yetkililer hakkında soruşturma izni verilmiş. Biz bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Soruşturmanın bir an evvel nihayete erdirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması lazım. Bu konu Mardin’in gündeminde düşürülmesi lazım, şayet varsa suça bulaşmış olanlar, kamunun malına tenezzül edenler tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerin bu yaptıklarının yanlarına kar kalmamasını kamuoyu adına Mardin halkı adına talepte bulunuyoruz.”

 “BAKANLIK SAMİMİYSE ELİNDEKİ YOLSUZLUK BELGELERİNİ YARGIYA TESLİM EDER”

Hakkında davalar açılan kişilerin halen görevde olduğunu belirten Mardin Büyükşehir Belediyesi HDP grup Eş Sözcüsü Mehmet Ali Amak, şöyle konuştu:

“Yeni açılan soruşturmada yetersiz, bu soruşturmanın devamının da gelmesi gerekiyor. Halen bir davaya dönüşmüş değil her ne kadar bakanlık soruşturma izni vermiş olsa da biz bununda samimi olduğunu düşünmüyoruz.”

“ETKİN BİR YARGILAMA İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

DEVA Partisi Mardin il Başkanı Mesut Aydoğan ise açılan soruşturmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Mardin halkı bütün olan bitenin farkındaydı ancak hükümet gözünü kapatmış atadığı kayyum valinin arkasında durmaya devam etmiştir. Şuan yapılan soruşturmalar buz dağının sadece görünen kısmını ortaya koymuş durumdadır. Çok yönlü araştırılması gereken ve gerçek anlamda takip edilmesi gereken hukuk çerçevesinde neticelendirilmesi gereken bu olayın alışılmış yöntemlerle ve sözde yargılamalarla neticelenmesini ve adeta şahısların kurtarılmasını istemiyoruz. Etkin bir yargılama için mücadele ediyoruz. Yolsuzluklarda heba edilen ve hortumlanan Mardinli kardeşlerimin parasının şu anda bile soruşturma yeterince derinleştirilmemiş olmasına rağmen milyarlarca lira olduğu bilinmektedir. Bu paralar ile Mardinli hemşerilerimizin yol, hastane, okul, altyapı- üstyapı, çevre ve iş alanları İle ilgili ihtiyaçları karşılanması gerekirken, bu paraların yolsuzlukla ortadan kaldırılması ne kadar acıdır.”