Mardin’de kadınlara regl izni

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL-SEN)  arasında yapılan toplu iş sözleşmesine göre belediyenin kadın çalışanları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır Gününde bir gün ücretli izinli sayılacak. Çalışan kadınlar, her ay kendilerinin belirleyeceği bir gün regl izni alabilecekler.

Mardin’de kadınlara regl izni
Mardin’de kadınlara regl izni
Selman Güneş
  • Yayınlanma12 Haziran 2024 14:07
  • Güncelleme13 Haziran 2024 07:57

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi’yle (TİS) belediyede çalışan kadınlar ilk kez regl izni hakkı kullanabilecek.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL-SEN) çalışanların sosyal ve mali haklarında önemli iyileştirmelerin olduğu toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Büyükşehir Belediyesinde yapılan TİS’e Eş Başkanlar Devrim Demir, Ahmet Türk, Genel Sekreter Mehmet Raci Bilici, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Aziz Aksin, TÜM-BEL-SEN Mardin Şube Başkanı Deniz Araç ve diğer yetkililer katıldı.

1 Haziran 2024 ile 31 Aralık 2025 tarihleri arasında geçerliliği olacak sözleşme ile birçok alanda iyileştirme yapıldı. Yapılan sözleşmede bazı maddeler ise şöyle; Sosyal denge tazminatı her ayın 15’inde verilmek üzere yenilendi. Çalışanların kreş çağındaki çocukları unutulmayarak anadilde eğitim de dahil olmak üzere eğitim ve bakım hizmeti vermek amacıyla çocuk bakım evleri (kreş) açılacak.

-Kadınlara ayda bir gün regl izni

Büyükşehir Belediyesinde çalışan kadınlara özel günleri unutulmadı. Buna göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır Gününde bir gün ücretli izinli sayılacak. Çalışan kadınlar, her ay kendilerinin belirleyeceği bir gün regl izni alabilecekler.

-Babalık iznine ek 10 gün ücretli izin

Engelli çalışanlar 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde ve 10-16 Mayıs Engelliler haftasında ilk iş gününde bir gün izinli sayılacak. Eşi doğum yapan erkek çalışanın resmi babalık izni haricinde 10 gün ek ücretli izin verilecek. Doğum yapan kadın çalışana resmi analık izni haricinde 8 hafta ücretli izin verilirken yazılı talep halinde ise 2 hafta diğer ebeveyn tarafından kullanılabilecek.