Mardin’de gerçeği aratmayan tatbikat

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından kampüste gerçeği aratmayan bir acil durum tatbikatı gerçekleştirildi.

Mardin’de gerçeği aratmayan tatbikat
Mardin’de gerçeği aratmayan tatbikat
Selman Güneş
  • Yayınlanma17 Mayıs 2024 11:48

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından kampüste gerçeği aratmayan bir acil durum tatbikatı gerçekleştirildi.

İlkyardımcılar Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen tatbikatta öğrenciler sağlık alanında yetkinliklerini ve koordinasyon becerilerini sergiler.

İlk ve acil yardım programı kapsamında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından hazırlanan senaryolu tatbikat, Sağlık MüdürlüğüUmke ve 112 ekipleri, AFAD, itfaiye, Kızılay ve Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü işbirliğiyle yapıldı.

 

Tatbikatın Her Anı Heyecanla İzlendi

Eğitim alanlarını bir saha deneyimine dönüştüren öğrenciler, Sağlık Hizmetleri MYO binasında çıkan elektrik kaynaklı patlama ve yaşanan karmaşa ile gelişen trafik kazası senaryolarını başarıyla canlandırdılar.

Yaralıların profesyonel makyaj ile hazırlandığı ve olay yerindeki panik havasının doğal bir şekilde yansıtıldığı tatbikat, katılımcılar arasında büyük bir heyecan ve etkileşim yarattı.

Tatbikatta ilk müdahaleyi gerçekleştiren itfaiye ekipleri, hızla yangını kontrol altına alırken, AFAD ile birlikte tahliye çalışmalarına başladılar. AFAD’ın 50 metrelik mesafeden halatlarla yaralıları tahliye etme manevraları, izleyenleri adeta büyüledi. Ardından, UMKE ve 112 ekipleri, yaralılara anında müdahale ederek, sahra hastanesine taşınmalarını sağladılar.

Kızılay ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri, bölgedeki hasta yakınlarına psiko-sosyal destek sağlayarak, toplumsal dayanışmanın ve insanî duyarlılığın güçlü birer örneği oldular. Kızılay’ın tatbikat bölgesinde sunduğu sıcak çorba ikramı, yorgun düşen herkes için bir nevi sıcak bir sarılma niteliği taşıdı.

Tatbikatın sonunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Reşit Yıldız ve İl AFAD Müdürü Kerem Oruk, medya mensuplarına açıklamalarda bulundular.

 

Sağlıkçı Adayı Öğrenciler Mesleğe Hazır

Öğrencilerin gösterdiği üstün performansı ve etkileyici koordinasyonu takdir edenMardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Reşit YILDIZ: ” gerçekleştirdikleri tatbikatın, sadece öğrencilerimizin eğitim sürecine değil, aynı zamanda toplumun acil durumlara hazırlıklı olmasına da katkı sağlayacak önemli bir adım olduğunu anlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “6 Şubat’taki Kahramanmaraş depreminde AFAD, UMKE ve sağlık çalışanlarının üstlendiği hayati rol, acil durumlara hazırlık ve etkili müdahalede ne denli kritik olduğuna daha önce de şahit olmuştuk. Bu önemli birlikteliğin ve koordinasyonun önemini bir kez daha vurguluyor. Bu tür etkinlikler, toplumun acil durumlara karşı bilinçlenmesine ve etkili bir şekilde tepki vermesine yardımcı olacak niteliktedir. Öğrencilerimizin tatbikatta göstermiş olduğu performanstan gurur ve onur duyduk. Bilinçli ve etkili müdahaleleri, bizleri son derece mutlu etti. Gösterdikleri başarı, geleceğin sağlık profesyonellerinin ne kadar yetkin ve hazır olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu tür etkinlikler, öğrencilerimizin sahip olduğu potansiyeli ve yetenekleri ortaya çıkarmak adına son derece önemli ve değerlidir.”

Mardin AFAD İl Müdürü Kerem Oruk da Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin böylesine organize bir tatbikatı düzenlemiş olmasının takdire şayan olduğunu belirterek sözlerine şöyle sürdürdü: “Bu tarz tatbikatlar ekiplerin operasyon kabiliyetini ve olaylara müdahale reflekslerini geliştirmek adına çok kıymetlidir. Tatbikatlar yaşanmış afet ve olayların görselleştirilmesi olduğu gerçeğinden hareketle genç öğrencilerin bu gerçeklikle yüzleşmelerine büyük katkı sağlamaktadır. Tatbikatımızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasından ve öğrencilerimize deneyim kazanmalarına vesile olan tüm paydaşlarımız ile ekiplerimize ve bu tatbikatı düzenleyen üniversitemizin değerli hocalarına şükranlarımı sunuyorum.’’

Öğrencilerinin acil durumlarla ilgili bilgileri yıl boyunca teorik olarak gördüklerini söyleyen Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İbrahim Koç, düzenledikleri senaryolu tatbikatın öğrencilerininyıl boyunca gördükleri teorik dersleri uygulamaya koydukları başarılı bir etkinlik olduğunu belirterek öğrencilere, paydaş kurumlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Bülten: Mardin Artuklu Üniversitesi