Mardin’de elektrik kesintileri uzaktan eğitim gören öğrencileri mağdur ediyor

Dicle Elektrik A.Ş Mardin İl Müdürlüğü Kızıltepe ve Midyat ilçelerinde elektrik kesintisi olacağını duyurdu. Kızıltepe’de 9 saat yapılacak kesinti 75 bin öğrencili ilçede uzaktan eğitim gören bir çok öğrenciyi mağdur edeceği belirtildi. Dicle Elektrik A.Ş Mardin İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya da, “Kızıltepe İlçesinde yüklenici firma tarafından yürütülecek olan tesis çalışmaları kapsamında 04.12.2020 Cuma günü 09:00-18:00 […]

Mardin’de elektrik kesintileri uzaktan eğitim gören öğrencileri mağdur ediyor
Mardin’de elektrik kesintileri uzaktan eğitim gören öğrencileri mağdur ediyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Aralık 2020 09:07
  • Güncelleme4 Aralık 2020 09:08

Dicle Elektrik A.Ş Mardin İl Müdürlüğü Kızıltepe ve Midyat ilçelerinde elektrik kesintisi olacağını duyurdu. Kızıltepe’de 9 saat yapılacak kesinti 75 bin öğrencili ilçede uzaktan eğitim gören bir çok öğrenciyi mağdur edeceği belirtildi.

Dicle Elektrik A.Ş Mardin İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya da, “Kızıltepe İlçesinde yüklenici firma tarafından yürütülecek olan tesis çalışmaları kapsamında 04.12.2020 Cuma günü 09:00-18:00 saatleri arasında elektrik kesintisi olacaktır.

Bu çalışma doğrultusunda Kızıltepe Cumhuriyet, Dunaysır, Şahkullubey, Tepebaşı, Yenikent, Yenimahalle ve Çınarcık Mahalleleri elektrik kesintisi olacak. Ayrıca, Midyat’ta da yüklenici firma tarafından yürütülecek olan XLPE kablo düzenleme ve montaj çalışmaları kapsamında 04.12.2020 Cuma günü 09:30-17:00 saatleri arasında elektrik kesintisi olacak. Bu çalışma doğrultusunda Midyat İlçesinden; Bağlar, Ulucami ve Yeni Mahalleleri elektrik kesintisinden etkilenecektir.” Denildi

Vatandaş uzun süreli kesintilere tepkili

43 ilden daha büyük olan 257 bin nüfuslu Kızıltepe’de yaklaşık 75 bin öğrenci bulunuyor. Coronavirüs sebebiyle öğrencilerin çoğu önlemler kapsamında uzaktan eğitim faaliyetlerinin; EBA TV Kanalları, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) İnternet Platformu ve EBA Canlı Ders Sistemi aracılığıyla yürütüyor. Dolayısıyla internet bağlantısının olması için elektrik kesintisinin olmaması gerekiyor. Öğrenci velileri kesintinin planlı olması bile 9 saatlik bir kesintinin mağduriyete yol açtığını ifade ediyor.

İsmini vermek istemeyen bir öğrenci velisi,  “Kızıltepe’de elektrik kesintisi ile beraber internet kesintilerini de göz önünde bulundurduğumuzda çocuklarımız mobilden bile derslerine giremiyor. Girse bile internet kotamız yetmiyor.” dedi.