Mardin’de çiftçiler İnsansız Hava Aracı pilotu olmak için eğitiliyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçi, ziraat mühendisi ve harita mühendislerine Ticari İHA-1 Dron (İnsansız Hava Aracı) pilotluğu eğitimi verildi.  Kızıltepe’de başarılı çalışmalar yürüten Ninova Tarım ve Havacılık yetkili Ziraat Mühendisi Mustafa Kılınç koordinesinde  Ostim Teknik Üniversitesi İHA Eğitmen Pilotu Kürşat Cahit Acar, tarafından 44 çiftçi, ziraat mühendisi ve harita mühendisine  Ticari İHA-1 Dron (İnsansız Hava Aracı) […]

Mardin’de çiftçiler İnsansız Hava Aracı pilotu olmak için eğitiliyor
Mardin’de çiftçiler İnsansız Hava Aracı pilotu olmak için eğitiliyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma8 Temmuz 2022 13:31

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçi, ziraat mühendisi ve harita mühendislerine Ticari İHA-1 Dron (İnsansız Hava Aracı) pilotluğu eğitimi verildi. 

Kızıltepe’de başarılı çalışmalar yürüten Ninova Tarım ve Havacılık yetkili Ziraat Mühendisi Mustafa Kılınç koordinesinde  Ostim Teknik Üniversitesi İHA Eğitmen Pilotu Kürşat Cahit Acar, tarafından 44 çiftçi, ziraat mühendisi ve harita mühendisine  Ticari İHA-1 Dron (İnsansız Hava Aracı) pilotluğu eğitimi verildi. Eğitimini tamamlayan kursiyerler  İHA-1 Drone Ehliyeti ile 25 kilograma  kadar cihazları

kullanabilecek. Eğitim hakkında bilgi veren Ostim Teknik Üniversitesi İHA Eğitmen Pilotu Kürşat Cahit Acar,    “Ostim Teknik Üniversitesi adına İnsansız Hava Aracı-1 (İHA-1) ticari pilot lisansı vermeye geldik. Zirai İnsansız Hava Aracının (ZİHA) kullanımı ile ilgili eğitime geldik. Burada 25 kilograma kadar İHA kullanımı veren eğitiminin sınıfındayız. İHA’lar günümüzde çok geniş alanda kullanılıyor. Gitgide genişleyen bir kullanım alanı var. Bölgenin tarım potansiyeli düşünülürse  daha çok zirai alanda kullanımı söz konusu oluyor. Burada prati uçuşlar yaptırılacaktır” dedi.

Ziraat mühendisi Mustafa Kılıç da “Drone ile ilaçlamanın yaygınlaşmasını istiyoruz. Biz 2021’de drone ile ilaçlamaya başladık ve çok faydasını gördük. Bu sene buğday sezonunda 20 bin dönüm buğday ilaçladık ve çok faydasını gördük. İHA-1 pilotu yetiştirmek için kurs açtık. Bu eğitimde çiftçi, ziraat mühendisi ve harita mühendisleri var. Şanlıurfa, Cizre, Diyarbakır’dan da baya katılım var” açıklamasını yaptı.

Kursiyerlerden Abdullah Cırık, “Biz burada drone eğitimi görüyoruz. Biz de bunun eğitimini aldıktan sonra kendi arazimizde kullanacağız. Traktörün meydana getirdiği zayiatın önüne geçeceğiz.  Drone sayesinde ilaç, mazot, ve ürün kaybının önüne geçeceğiz” diye konuştu.