Mardin Valisi Akkoyun, Kızıltepe’de “Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu

Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, Kızıltepe’de Nisan 2024 Aylık Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme konulu toplantıda konuştu.

Mardin Valisi Akkoyun,  Kızıltepe’de “Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu
Mardin Valisi Akkoyun,  Kızıltepe’de “Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Mayıs 2024 13:11

Vali Tuncay Akkoyun, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ve Kızıltepe Kaymakamı Abdullah Şahin ile Kızıltepe Kaymakmalığı’nda düzenlenen “Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Akkoyun, “Şehrimizin güvenliğini sağlamak adına mesai mefhumu gözetmeden özveriyle çalışan tüm güvenlik güçlerimizi ve kamu görevlilerimizi özverili çalışmalardan dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

 Asayiş ve güvenlik verilerini değerlendirerek suç oranlarını azaltmak, huzur ve güven ortamının istikrarını sağlayarak aynı zamanda vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve oluşturduğumuz güven ortamının devamını sağlamak nihai hedefimizdir.” diyen Akkoyun, “Asayiş ve güvenlik konularındaki çalışmaların hız kesmeden ve kararlılıkla sürdürüldüğünü kaydetti. Akkoyun, “Güvenlik kuvvetlerimiz gayretle çalışıp, Mardinli hemşehrilerimizle iletişim ve iş birliği ile teknolojik imkanları da aktif bir şekilde kullanarak, suç ve suçluyla mücadelede başarı sağlamaktadırlar. Mardin’imizin huzur ve güven şehri olması için hemşehrilerimizin desteğini daima yanımızda gördük. Suç ve suçluyla mücadelede verdikleri desteklerden dolayı Mardinli hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Terörle mücadele konusu

Akkoyun, “Vatandaşlarımızın huzur, güven, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için yıkıcı, bölücü ve her türlü terör tehdidini bertaraf etmek nihai hedefimizdir. Milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden bölücü terör örgütlerine karşı kararlı mücadelemiz devam etmektedir. Bu anlayışla Nisan ayında Mardin’de, bölücü terör örgütü PKK ve FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine yönelik toplam 158 operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyonlar sonucunda gözaltına alınan 36 kişiden 5’i tutuklanmıştır.” açıklamasın yaptı.

Akkoyun sözlerini şöyle sürdürdü: “Terörle birlikte Organize Suçlar kapsamında Organize Suç Çetelerine yönelik operasyonlarımız da hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda ilimizde 5 operasyon düzenleniş, 7 kişi hakkında işlem yapılmıştır. İlimiz genelinde yapılan terör, asayiş, organize suçlar ile huzur ve güven uygulamalarında; 1 adet uzun namlulu silah, 13 adet ruhsatsız av tüfeği, 62 adet ruhsatsız tabanca, 5 adet el bombası ve 1.037 muhtelif mühimmat ele geçirilmiştir.”

Sınır güvenliği konusu

“Ülkemizin güvenliği huzur ortamının devamı için düzensiz göçle mücadelemiz karalılıkla devam etmektedir”

Düzensiz göç ile işgilli bilgiler veren Akkoyun, “Suriye sınır hattında yer alan ilimizde ülkemize yasadışı yollarla geçmeye çalışan şahıslara yönelik gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Nisan ayı içerisinde Suriye’den ülkemize yasadışı yollarla geçmeye teşebbüs eden 56 şahıs Hudut Birliklerimiz tarafından hudut hattı ötesinde engellenmiştir. Sınırı geçmeye teşebbüs eden 1 şahıs sınırda görev yapan birliklerimiz tarafından yakalanarak kolluk kuvvetlerimize teslim edilmiştir. Ayrıca bölücü terör örgütü mensubu 2 kişi ikna edilerek Suriye’den ülkemize getirilmiş ve yine kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.” ifadelerini konullandı.

Bağımlılıkla mücadele konusu

“Bağımlılıkla mücadeledeki çalışmalarımızı da hassasiyet ve gayret ile devam ettirmekteyiz.” diyen Akkoyun, “Bir taraftan kolluk kuvvetlerimiz ilimizde uyuşturucu madde girişini engellerken diğer taraftan uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza yönelik bilinçlendirme faaliyetlerini de sürdürmekteyiz. Narkotik suçlarla mücadele kapsamında ilimizde Nisan ayı içerisinde toplamda 74 operasyon düzenlenmiş, Operasyonlar kapsamında 16 kişi gözaltına alınmış, 8 kişi de tutuklanmıştır. Yine kaçakçılıkla mücadelede ve huzur operasyonları kapsamında ilimizde Nisan ayı içerisinde 60 operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyonlar kapsamında 160 kişi hakkında işlem yapılarak 2 kişi gözaltına alınmış olup 1 kişi tutuklanmıştır. Huzur ve güven uygulamaları kapsamında ARANAN 274 kişi ilimizde yakalanmıştır.” dedi.

Trafik konusu

Trafik kazaları ile ilgili de konuşan Akkoyun, “Yaralanma ve ölümlü trafik kazalarını en aza indirmek için belirlenen kurallara uyulması hayati öneme sahiptir. Bu amaçla aşırı hız, alkollü araç kullanımı, sürüş sırasında cep telefonu kullanarak sürücünün dikkatinin dağılması, kırmızı ışık ihlalleri, trafik işaret ve işaretçilerine uyulmaması, emniyet kemerlerini kullanmamak acı sonuçlara neden olmaktadır.Trafik Denetimleri kapsamında Nisan ayında 1.717’si okul servis aracı olmak üzere toplam 112.996 araç denetlenmiştir. Kolluk kuvvetlerimiz ve Trafik ekiplerimiz, Şehirlerarası Otobüs terminali yanı sıra yol kontrol noktalarında gerekli bilgilendirme çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Denetimlerdeki öncelikli amacımız, sürücülerimizi ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek, şehirlerarası otobüslerde seyahat eden vatandaşlarımızın emniyet kemeri konusunda gerekli hassasiyetini oluşturmaktır. Yola çıkan vatandaşlarımızdan ve sürücülerden ricamız trafik kurallarına titizlikle riayet etmeleri, yolculuk esnasında emniyet kemerlerini takmaları ve seyahat boyunca çıkarmamalarıdır. Sizlerin vasıtasıyla tüm vatandaşlarımızdan trafik kurallarına uymaları konusunda hassasiyet göstermelerini bir kez daha önemle rica ediyoruz. Ayrıca trafik eğitimlerimiz de aralıksız bir şekilde devam ediyor. Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı ve Mobil Eğitim Araçları ile okul çağındaki çocuklarımızda trafik bilincini oluşturmak ve farkındalık yaratmak maksadıyla Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda 9.453 öğrenciye teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir.” şeklinde konuştu.

“Mardin dünyadaki özel şehirlerden biridir”

Mardin’in huzurlu ve güvenli bir şehir olduğunu kaydeden Akkoyun son olarak şunları söyledi:  “Yüzyıllardır, birliktelik ve kardeşlik örneği sergileyen dünyadaki özel şehirlerden biridir. Bu özel ve güçlü toplumsal yapısı, tarihi dokusu ve hoşgörü iklimiyle yüz yıllardır Müslüman, Süryani ve Ezidi inançları başta olmak üzere tüm dinler ve diller şehrimizde huzur, güven ve kardeşlik içerisinde yaşamaktadırlar. Bu vesileyle Pazar Günü Süryani vatandaşlarımızın kutlayacakları Paskalya Bayramlarını tebrik ediyorum. Tüm Süryani vatandaşlarımıza mutlu ve sağlıklı bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum. İlimizin huzuru ve güvenliği için devletimizin tüm kurumları ve her bir çalışanıyla verdiği mücadele kararlılıkla hız kesmeden devam ederken, kıymetli Mardinli hemşerilerimizin verdikleri destekle daha da güçlenerek yol kat etmekteyiz. İlimizde; teröre, onların işbirlikçilerine, zehir tacirlerine ve organize suç örgütlerine her alanda gerek dijital mecralarda gerek toplumsal mecrada faaliyetlerine müsaade edilmemiş ve edilmeyecektir. Bu amaçla, gayret ve fedakârlıkla çalışan Emniyet ve Jandarma birimlerimize, tüm güvenlik kuvvetimize, düzensiz göçle mücadele kapsamında çalışan Göç İdaresi Personellerimizi ve şehrimize hizmet veren, emek veren tüm kamu görevlilerimizi Mardinliler adına kutluyorum. Bizlere huzur ve güven ortamının sağlanması konusunda destek veren, iradesini tam olarak ortaya koyan ve yanımızda desteğini her zaman hissettiğimiz kıymetli Mardinli vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Siz değerli basın mensupları aracılığıyla Mardin’imizin asayiş ve güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında aylık olarak vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Şehrimizin huzuru, güvenliği, istikrarı, birlik ve beraberliği ve esenliği için destekleriyle her daim aziz milletimizin ve şehrimizin yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya başta olmak üzere tüm Bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”