Mardin Nur Mahallesine iki yıldır doğal gaz gelmiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi sakinleri, tüm girişimlerine rağmen bir türlü doğal gaza kavuşamıyor. Kışın gelmesiyle zor günler geçiren mahalle sakinleri, doğal gazın bir an önce mahallelerine gelmesini istiyor. Mardin Artuklu Üniversitesi, Karayolları İl Müdürlüğü, Gençlik Spor Merkezi, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, gibi devlet kurumlarının da bulunduğu Nur Mahallesinin birçok bölgesine […]

Mardin Nur Mahallesine iki yıldır doğal gaz gelmiyor
Mardin Nur Mahallesine iki yıldır doğal gaz gelmiyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Aralık 2020 17:07

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi sakinleri, tüm girişimlerine rağmen bir türlü doğal gaza kavuşamıyor. Kışın gelmesiyle zor günler geçiren mahalle sakinleri, doğal gazın bir an önce mahallelerine gelmesini istiyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Karayolları İl Müdürlüğü, Gençlik Spor Merkezi, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, gibi devlet kurumlarının da bulunduğu Nur Mahallesinin birçok bölgesine iki yıldır doğal gaz verilmiyor.

Doğal gaz şirketi, daha önce bölgeye doğalgaz çekilebilmesi için Artuklu Belediyesinin kendilerine yol açması gerektiğini savunmuştu. Artuklu Belediyesi, şirket tarafından istenilen tüm şartları yerine getirdiği halde doğalgaz şirketi bu sefer başka bahaneler öne sürerek mahalleye doğalgaz çekmemek için direniyor.

Bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışan mahalle sakinleri, kış şartlarında oldukça zorlandıklarını belirterek yetkililerin bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istiyor.

“Geçen kışı akrabalarımızın yanında geçirdik”

Mahallede bulunan BÎO ÎWAN Sitesi sakinlerinden Mustafa Gündüz, İLKHA muhabirine, hakları olan doğal gazı istediklerini söyledi.  

Gündüz, “Geçen yıl bu siteden daire satın aldık. Ama doğal gaz gelmediği için çok zor günler geçiriyoruz. Geçen yıl doğal gaz olmadığı için kışı akrabalarımızın yanında geçirdik, bu kış da aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Zaten pandemiden dolayı bir yere de gidemiyoruz. Soğuktan donmadan birileri buna bir çözüm bulsun. Belediye yol versin getireceğiz dediler ama belediye yol vermesine rağmen doğal gaz şirketi hattı çekmiyor. Biz sadece hakkımız olan doğal gazı istiyoruz. Tüm Mardinlilere doğal gaz götürmüşler, bir tek bize getirmemişler.” dedi.

“Doğal gaz şirketi bahaneler öne sürüyor, bu şartlarda burada yaşamamız çok zor”

Sitede 69 dairenin bulunduğunu kaydeden Hüseyin Baygül, çoluk çocuk, genç yaşlı herkesin perişan olduğunu söyledi.

Baygül, “Buraya doğal gaz gelecek diye kazan dairesi yapılmamış. Doğal gaz gelmeyince mağdur olduk. Soğuktan çocuklar ve bebekler hastalanıyor. Elektrikle de ev ısınamıyor. Site sakinleri olarak, doğal şirketine gittiğimizde ‘belediye bize yol açsın, getireceğiz’ diyorlardı. Belediye yol açınca bu sefer ‘yanlıştır veya boru yok’ diyerek bahaneler öne sürüyorlar. Yol açılırken şirketin mühendisi başlarındaydı. Sitenin dibine kadar yol açılmış ama şirket çalışma başlatmıyor. Bizim bu şartlarda burada yaşamamız çok zorduk.” dedi.

“Salgından dolayı soğuktan kaçıp akrabalarımıza da gidemiyoruz”

Türkiye Elik de şunları söyledi:

“Hepimiz çok üşüyoruz ve ihtiyar olduğumuz için daha çok zorlanıyoruz. Sitede yeni doğum yapanlar da var. Bu bebeklere yazıktır. Artık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Allah için gelip doğal gazı bağlasınlar. Valla soğuktan öldük. Hastalıktan dolayı bu sene bir yerlere de gidemiyoruz. Dışarı çıkmaya korkuyoruz ama evimiz de buz gibidir. Benim adım Türkiye’dir. Bu ismin hatırına bile olsa gelip yapmaları lazımdır.”

Öte yandan konu ile ilgili bilgi alarak söz hakkı vermek istediğimiz doğal gaz şirketi yetkilileri, görüşme talebimizi cevapsız bıraktı. (İLKHA)