Mardin Barosu ve Şahmaran Kadın Platformu’ndan katledilen kadın için açıklama

Mardin Barosu ve Şahmaran Kadın Platformu’ndan kocası tarafından katledilen Vetfa Ecevit  için ortal basın açıklaması yaptı. Kadın Hakları Merkezine sadece bir ay içerisinde Mardin’de iki kadın cinayetinin yansıdığını kaydeden Avukat Dilan Koç, “Biz kadınlar üzgünüz öfkeliyiz ve mücadelede kararlıyız. Vetfa’nın katledilmesinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. ” dedi.

Mardin Barosu ve Şahmaran Kadın Platformu’ndan katledilen kadın için açıklama
Mardin Barosu ve Şahmaran Kadın Platformu’ndan katledilen kadın için açıklama
Selman Güneş
  • 22 Ocak 2024 19:32
  • 22 Ocak 2024 20:20

Mardin Barosu, Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi ile Şahmaran Kadın Platformu, Vatfa Ecevit’in öldürülmesini yaptıkları açıklama ve yürüyüş ile protesto etti.

Mardin’in Artuklu ilçesi Dara kırsal mahallesinde eşi Ş. E. tarafından öldürülen Vatfa (Behiye) Ecevit için Mardin Barosu, Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi ile Şahmaran Kadın Platformu açıklama yaptı. Şahmaran Kadın Platformu adına söz alan Gülizar İpek Bilek, her güne bir kadın cinayeti ile uyandıklarını söyledi.

Ardından Baro Kadın Hakları Merkezi adına açıklama yapan avukat Dilan Koç, Vetfa Ecevit’in öldürülmesini hatırlatarak, “Maktulün üç gün önce doğum yapmış olması, canavarca hisle katledilmesi ve olayın 3 yaşındaki kızının gözleri önünde işlenmesi olayın vahametini kat be kat arttırmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her gün artan, temelinde cinsiyet ayrımcılığına dayanan politik bir sorundur. Kadına karşı her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve kadınların şiddetten korunması devletin temel görevlerinden olmasına rağmen, siyasi iktidar tarafından kadının insan hakları mücadelesi kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi’nin getirdiği koruma mekanizmalarından bir gecede vazgeçilmiş olmasının kendisi bizzat kadınların şiddetin, katliamların süjesi haline gelmesinin sebebi olmuştur.” dedi.

“SONRADAN GELEN ADALET EKSİK ADALETTİR”

Kadın Hakları Merkezine sadece bir ay içerisinde Mardin’de iki kadın cinayetinin yansıdığını kaydeden Koç, “Merkezimize intikal eden bu vahim olaylar haricinde intikal etmeyen pek çok kadına yönelik şiddet olayının yaşandığını biliyoruz. Lakin şunu da önemle belirtmemiz gerekiyor ki katledilen, şiddete uğrayan hiçbir kadın birer sayıdan ibaret değildir. Onlar bağırdılar fakat duymadınız. Katliam geliyorum dedi fakat görmediniz. Görüyorsunuz duyuyorsunuz ve biliyorsunuz! Ama hareket etmiyorsunuz. Bu kadın cinayetlerinin önlenmesi için herhangi bir politika uygulamıyorsunuz. Katliamlar işlendikten sonra gelen adalet eksik bir adalettir. Artık bu şiddet ve cinayetleri besleyen ana damarlarının kökten kesilmesi gereklidir. Önleyici politikalar acilen geliştirilmeli beslenmeli ve uygulanmalıdır. Biz kadınlar üzgünüz öfkeliyiz ve mücadelede kararlıyız. Vetfa’nın katledilmesinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Etkin soruşturma yürütülmesi için hukuki sürecin takipçisi olacağımızı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi mücadelemizi her bir kadının yasalarla güvence altına alınan haklarından eşit yararlanma olanağını buluncaya kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyururuz.” şeklinde konuştu.