Kızıltepe’de depremzedeler için Mevlut okutuldu

Mardin Kızıltepe ilçesinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için Mevlut okutuldu. Depremzedelere çeşitli ikramlar yapıldı.

Kızıltepe’de depremzedeler için Mevlut okutuldu
Kızıltepe’de depremzedeler için Mevlut okutuldu
Selman Güneş
  • Yayınlanma13 Şubat 2023 20:49

Mardin Kızıltepe ilçesinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için Mevlut okutuldu. Depremzedelere çeşitli ikramlar yapıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremden sağ kurtulan ve Kızıltepe’de Kızıltepe öğretmen evinde misafir edilen depremzedelerin hayatını kaybeden yakınları için Mevlut okutuldu.

Türkiye’nin son yüzyılda yaşamış olduğu en büyük doğal afet olarak tarihe geçen merkez üssü Kahramanmaraş olan ve üst üste 2 defa yaşanan ve 10 ili etkileyen şiddetli depremden etkilenen depremzedeler tahliye edilerek güvenli yerlere sevk edildi.

Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi ve ilgili birimler AFAD işbirliği ile Afet bölgesinden ilçeye gelen depremzedelerin barınma, ısınma, yiyecek, giyecek gibi temel ihtiyaçları devlet kurumları, STK ve vatandaşlar tarafından karşılanmakta. Depremzede vatandaşların yerleştirildiği ve ihtiyaçlarının karşılandığı kurumlardan bir tanesi olan Kızıltepe Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü misafir ettiği 20 aile 75 vatandaş için kurum bünyesinde depremzedeler için Mevlut okutuldu.

Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesi ile Kızıltepe öğretmenevi tarafından düzenlenen Mevlut yemeğine Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkanı vekili Fatih Cıdıroğlu ve Öğretmen evi müdürü M.Hadi Gökdemir’de katıldı.

Gaziantep’te İngilizce öğretmenliği yapan depremzedelerden Özlem Kömürcü, “Depremden birkaç gün sonra yetkililer Mardin’in güvenli iller arasında olduğunu açıkladıktan sonra geldik. İlk geldiğimiz andan itibaren bizimler canla başla ilgilenildi. Kızıltepe Öğretmenevi ve ASO İdari ekibi ve personelleri hiç durmadan bizimle ilgilendiler. İhtiyaçlarımız karşılandı. Fazlasıyla fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamamız için ellerinden geleni yaptılar. Özellikle verilen Mevlut yemeğine Kaymakam Bey’in katılması bize ayrıca moral oldu. Kızıltepe halkı, esnafı, çalışanlarının bizimle bire bir ilgilenmesini ve yaralarımızı sarmak için gösterdikleri çabayı görüyoruz. Hepinize çok teşekkür ediyoruz’ diyerek duygularını dile getirdi.

Mevlut yemeğinden sonra depremzedeler ile bire bir ilgilenerek sorun ve ihtiyaçlarını soran ilçe Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu Kızıltepe Halk Eğitimi Merkezince yapılmış olan oyuncakları depremzede çocuklara hediye etti.

Kaymakamı Cıdıroğlu, “Depremin gerçekleştiği ilk andan itibaren ilçemizin tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte sahada olduk. Yaşanan can kayıpları için üzüntülerimi dile getiriyorum. Hala enkaz altında bulunan vatandaşlarımız için tüm imkanlar seferber edilmiştir.

Devletimiz hiçbir vatandaşını yalnız bırakmaz, zor durumda kalanlara her türlü yardımı sağlar. Bu kapsamda ilçemizde devlet-millet el ele vererek 250’ye yakın tır dolusu yiyecek, giyecek, içecek, sıcak yemek, iş makinaları ve her türlü temel ihtiyaçlar gönderilmiştir.

Bunun için de Kızıltepe halkına göstermiş oldukları duyarlılıklarından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. İlçemize gelen vatandaşlarımıza karşı sorumluluklarımız bundan sonra artarak devam edecektir.

Depremzede kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hayırsever vatandaşlarımızdan bağışlarını Kızıltepe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Başkanlığı’nın Ziraat Bankası hesabına yatırmalarını rica ediyorum” açıklamasında bulunarak bağış yapılacak hesapların IBAN’larını verdi.

Hesap Adı: Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Hesap No: İBAN “TR850001000451274851225005”

Açıklama kısmında ‘DEPREMZEDE BAĞIŞ’ yazılması uygun olacaktır.