Kızılay’da “yardım” yolsuzluğu: En az yüz tır yardımı pazarlarda sattılar

Kızılay tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gereken on binlerce adet mont, kazak ve pantolon gibi giysileri semt pazarlarında satmakla suçlanan 13 kişi hakkında dava açıldı. İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 13 sanıklı dava dosyasının iddianamesine göre çeşitli giyim firmalarının yaptığı yardımları, Kızılay’ın Sancaktepe Şubesinin eski koordinatörü E. A.’nın, pazarcılık yapan babası eliyle semt pazarlarında […]

Kızılay’da “yardım” yolsuzluğu: En az yüz tır yardımı pazarlarda sattılar
Kızılay’da “yardım” yolsuzluğu: En az yüz tır yardımı pazarlarda sattılar
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Ocak 2021 14:55
  • Güncelleme9 Ocak 2021 14:56

Kızılay tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gereken on binlerce adet mont, kazak ve pantolon gibi giysileri semt pazarlarında satmakla suçlanan 13 kişi hakkında dava açıldı.

İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 13 sanıklı dava dosyasının iddianamesine göre çeşitli giyim firmalarının yaptığı yardımları, Kızılay’ın Sancaktepe Şubesinin eski koordinatörü E. A.’nın, pazarcılık yapan babası eliyle semt pazarlarında sattığı ihbar edildi.

İçişleri Bakanlığına yapılan ihbar sonrası İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

6 ay kadar süren teknik ve fiziki takiple şüphelilerin tüm faaliyetleri kayda alındı. Elde edilen deliller sonrası 12 şüpheli gözaltına alındı.

Hatun Yalçın ve Özcan Bayraktaroğlu dışında 11 kişi tutuklandı, 9’u davanın ilk duruşması sonrası tahliye edildi.

Savcılık iddianamesine göre, Kızılay Sancaktepe Şubesinin kurulduğu 2007’den beri şubede görev yapan E. A., kuruma ait resmi bir depo olmasına rağmen, babası ile birlikte 6-7 farklı depo kiraladı. Firmalardan gelen mont, kazak, pantolon gibi ürünlerin yüklü olduğu 100’ü aşkın tır bu depolara sevk edildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre depolara indirilen mallar, çeşitli semt pazarlarında satılmaya başlandı. Pendik ve Çekmeköy’ün yanı sıra Kırklareli, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli Kartepe’de de pazar tezgâhları kuruldu. Günlük 100-150 lira yevmiye ile çalışan 5-6 kişi ürünlerin satışını yaptı. Günlük toplanan 7-8 bin liralık hasılat ise İ. H. A. veya oğluna teslim edildi.