İsveç’ten döndü, Kızıltepe’de yetiştirdiği turp 8 kilo çıktı

İsveç’te 35 yıl yaşadıktan sonra memleketi Kızıltepe’ye dönen Hasan Ertaş’ın  evinin bahçesinde yetiştirdiği 8 kiloluk turp ilgi odağı oldu. Kızıltepe’nin Dikmen kırsal Mahallesi’nde yaşayan çiftçi Hüsnü Dayan komşusu Hasan Ertaş ile bahçelerinde soğan, sarımsak, turp ve havuç gibi sebzeler yetiştiriyor. Dayan ve Ertaş yetiştirdiği turplardan birinin büyüklüğü karşısında hayrete düştüler. Yerden çıkardığı turpu markete götüren […]

İsveç’ten döndü, Kızıltepe’de yetiştirdiği turp 8 kilo çıktı
İsveç’ten döndü, Kızıltepe’de yetiştirdiği turp 8 kilo çıktı
Selman Güneş
  • Yayınlanma28 Aralık 2020 11:24
  • Güncelleme28 Aralık 2020 11:31

İsveç’te 35 yıl yaşadıktan sonra memleketi Kızıltepe’ye dönen Hasan Ertaş’ın  evinin bahçesinde yetiştirdiği 8 kiloluk turp ilgi odağı oldu.

https://youtu.be/8dauOcmD_-Q

Kızıltepe’nin Dikmen kırsal Mahallesi’nde yaşayan çiftçi Hüsnü Dayan komşusu Hasan Ertaş ile bahçelerinde soğan, sarımsak, turp ve havuç gibi sebzeler yetiştiriyor. Dayan ve Ertaş yetiştirdiği turplardan birinin büyüklüğü karşısında hayrete düştüler. Yerden çıkardığı turpu markete götüren çiftçiler turpun 7 kilo 750 kilo olduğunu fark etti.

Bahçesinde yetiştirdiği sebzelerine herhangi bir hormon ilacı vermediğini söyleyen Dayan, “Bu turpu sadece yemeklik için satmak için değil. Herhangi bir gübre yada tarlaya attığımız gübreleri atmadık.  Yani doğal, organiktir. Suladık, çapasını yaptık baya uğraştık, emek verdik.  Komşum Hasan Ertaş baktı. Sabah akşam üzerine toprak attı. Büyüyünce çıkıyordu, üzerine toprak atıyorduk. Baya baktık. Biz de tahmin etmiyorduk bu kadar büyük olduğunu.  Çıkardık, bakkala götürdük, tarttık 7 kilo 750 gram çıktı. Hiçbir hormon vermedik” dedi.

Turpun büyüklüğü karşısında şaşkına döndüğünü ifade eden Hasan Ertaş, şöyle dedi:

“Yaklaşık 35 sene İsveç’te kaldım, memleketime dönünce komşum Hüsnü ile beraber bahçede ev ihtiyaçları için bahçede sebze ekmeye başladık. Bahçede sarımsak başta olmak üzere havuç, turp gibi sebzeler ektik. Yalnız turp çok ektik. Hasat zamanında turpları toprak altından çıkarmaya başladık. Bazıları 2 kiloya yakın geliyordu ama bir tanesi çok büyüktü. Çok şaşırdık, tarttığımızda 7 kilo 750 gram çıktı. Köyde herkes duyunca ilgi odağı oldu.”