Hiç gitmediği İstanbul’dan, ceza yedi

Mardin’de yaşayan bir vatandaş, hiç gitmediği İstanbul -İzmir otoyolundan  geçiş sırasında ödeme yapmadan geçtiği gerekçesiyle  156 liralık ceza yiyince şoke oldu. Mazıdağı ilçesinde yaşayan Mustafa Kaya, 2 ay  önce aldığı 34 TY 6491 plakalı otomobiline  19 Kasım tarihinde kendisi Adana’da, aracı Mardin’de olmasına rağmen, özel bir şirket tarafından İstanbul-İzmir otoyolu Hersek gişesinde ödeme yapmadan geçtiği […]

Hiç gitmediği İstanbul’dan, ceza yedi
Hiç gitmediği İstanbul’dan, ceza yedi
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Aralık 2020 09:48
  • Güncelleme3 Aralık 2020 10:26

Mardin’de yaşayan bir vatandaş, hiç gitmediği İstanbul -İzmir otoyolundan  geçiş sırasında ödeme yapmadan geçtiği gerekçesiyle  156 liralık ceza yiyince şoke oldu.

Mazıdağı ilçesinde yaşayan Mustafa Kaya, 2 ay  önce aldığı 34 TY 6491 plakalı otomobiline  19 Kasım tarihinde kendisi Adana’da, aracı Mardin’de olmasına rağmen, özel bir şirket tarafından İstanbul-İzmir otoyolu Hersek gişesinde ödeme yapmadan geçtiği gerekçesiyle ceza kesildi. Telefonuna gelen bildirim mesajının dolandırıcılar tarafından gönderildiğini zanneden Kaya, mesajı yakın çevresine sorgulatıp, internetten araştırdıktan sonra  gerçek olduğunu fark etti. Cep telefonuna mesaj yollayan özel şirketi birkaç kez aradığını kaydeden Kaya, hiçbir şekilde geri dönüş almadı. Şikayetçi olmak için hazırlanan Mustafa Kaya, gelen cezanın kendisini etkilemediğini, ancak diğer sürücülerin de mağdur olmaması için  hukuk mücadelesi vereceğini söyledi.

Ben mağdur oldum, başka sürücüler de mağdur olmasın

Kaya,”Özel bir otoyol şirketi tarafından 19 Kasım tarihinde ben Adana’da, aracım ise Mardin’de olduğu halde İstanbul-İzmir otoyolundan geçiş yapıp ödeme yapmadığıma dair ceza mesajı aldım, ilk olarak dolandırıcı zannettim. Yakın çevreme gelen mesajın doğruluğunun teyit edilmesi için araştırmalarını istedim ve ben de internette araştırdım. Araştırmalar sonucunda, 156 liralık cezanın gerçek olduğunu öğrendik. Gelen mesajda  cezanın ödenmemesi halinde, ceza tutarının  4 katı ceza ekleneceği  bildirildi. Müşteri hizmetlerini birden fazla kere  aradım, geri dönüş yapılacak denildi, aradan uzun bir süre geçmesine rağmen halen herhangi bir cevap alamadım. Ceza büyük bir meblağ değil fakat başka vatandaşların da mağdur olmaması için  hakkımı mahkemeye başvurup cezanın iptal edilmesini talep edeceğim. Ben mağdur oldum, başka sürücüler de mağdur olmasın.” dedi.