DEVA Partisi Yeşilli kentsel dönüşüm projesini meclise taşıdı

Yeşillide yaşanan kentsel dönüşüm mağduriyetini DEVA Partisi Meclis gündemine taşıdı. DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan, “2016 yılından beri süre gelen kentsel dönüşüm halkın çilesine dönmüş durumda. Bu bağlamda konu ile ilgili Mardin DEVA Partisi il teşkilatımızın hazırladığı raporlar ışığında deva partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 6 maddelik soru önergesini TBMM’de Çevre Şehircilik ve […]

DEVA Partisi Yeşilli kentsel dönüşüm projesini meclise taşıdı
DEVA Partisi Yeşilli kentsel dönüşüm projesini meclise taşıdı
Selman Güneş
  • Yayınlanma8 Nisan 2022 10:02

Yeşillide yaşanan kentsel dönüşüm mağduriyetini DEVA Partisi Meclis gündemine taşıdı.

DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan, “2016 yılından beri süre gelen kentsel dönüşüm halkın çilesine dönmüş durumda. Bu bağlamda konu ile ilgili Mardin DEVA Partisi il teşkilatımızın hazırladığı raporlar ışığında deva partisi İstanbul Milletvekili
Mustafa Yeneroğlu, 6 maddelik soru önergesini TBMM’de Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’a sordu.” dedi.

İşte Yeneroğlu’nun soru önergesi:
1- 2016 yılında 6306 sayılı yasaya istinaden Yeşilli Ilçesi, Gül ve Tepebaşı mahallelerinin belirli bölümlerinin riskli alan ilan edilmesine dair alınan Bakanlar Kurulu Karari’nin Danıştay tarafından iptaline rağmen neden 5180 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın “acele kamulaştırma” yapması yöntemine başvurulmuştur?

2- Yeşilli Ilçesi’nde kaç adet ruhsatlı ve iskanı alınmış bina mevcuttur ve ilçedeki iskanlı binaların elektrik, su gibi hizmetler için abonelik tesis edilmiş toplam binalar içerisindeki orani nedir?

3- Acele kamulaştırma sonucu maddi olarak mağdur olacakları için direnç gösteren vatandaşların, belediye ile anlaşmaya ve evlerini terke zorlanması için elektrik ve sularının kesildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise hangi gerekçelerle kamu hizmeti sunulmamaktadır? Elektrik ve su hizmetlerinin kesilmesinin sebebi olarak binaların ruhsatsız olmasi gösteriliyorsa Yeşilli İlçesi’ndeki diğer ruhsatsiz ve iskansız binaların kaçında benzer uygulama yapılmıştır?

4-Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılardan 31.12.2017 öncesi yapılmış olup 2018’de ilan edilen imar barışından yararlanabilen bina sayısı kaçtır? Bunlara herhangi bir işlem ikta mıdır? Bu yapıların da zorunlu bir kentsel dönüşüme tâbi tutulması planı var midir?

5- Gül ve Tepebaşı mahallelerinde vatandaşların konutlarından tahliyeye zorlandığı ve usulsüz yıkım uygulamalarında bulunulduğu iddiaları hakkında herhangi bir inceleme başlatıldı mı?

6- Üretici fiyat endeksinin 2021’de 0’ün üzerinde arttığı, yapı malzeme fiyatları, benzin, mazot ve benzeri giderlerin 2022’de de yüksek enflasyon sürecine teslim olduğu, emlak fiyatlarının ve kiraların astronomik seviyelere ulaştığı bir ortamda, vatandaşların acele kamulaştırmaya tabi tutulan taşınmazlarına değer biçilirken hangi kriterler baz alınmakta ve hangi yöntemle hesaplama yapılmaktadır?