Dev Sağlık-İş Mardin’de açıklama yaptı: Zorunlu emekliliğe hayır!

DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Adana ve Bursa’da yaptığı açıklamalarda, “Zorunlu emeklilik anayasaya aykırıdır, zorunlu emekliliğe hayır” dedi. Yaklaşan seçim süreciyle birlikte, hükümetin EYT ile ilgili çalışmalar yürüttüğü belirtilen açıklamalarda, “Kamuoyundan, sendikalardan gizlenerek yapılan düzenlemelerden bize bir fayda çıkmayacağını 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçiş sürecinde yaşadık. Yaklaşık 5 yıl önce yaşanan bu geçiş sürecinin […]

Dev Sağlık-İş Mardin’de açıklama yaptı: Zorunlu emekliliğe hayır!
Dev Sağlık-İş Mardin’de açıklama yaptı: Zorunlu emekliliğe hayır!
Selman Güneş
  • Yayınlanma30 Kasım 2022 20:44

DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Adana ve Bursa’da yaptığı açıklamalarda, “Zorunlu emeklilik anayasaya aykırıdır, zorunlu emekliliğe hayır” dedi.

Yaklaşan seçim süreciyle birlikte, hükümetin EYT ile ilgili çalışmalar yürüttüğü belirtilen açıklamalarda, “Kamuoyundan, sendikalardan gizlenerek yapılan düzenlemelerden bize bir fayda çıkmayacağını 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçiş sürecinde yaşadık. Yaklaşık 5 yıl önce yaşanan bu geçiş sürecinin hala sıkıntılarını yaşıyoruz. Bugün buraya toplanmamızın nedeni de kadroya geçiş sürecinde bir gecede, OHAL KHK’sı ile ‘Ben yaptım oldu’ diyerek yapılan düzenlemedir. Taşerondan kadroya geçen işçiler dışında hiçbir çalışana uygulanmayan, Anayasa’da yer alan başta eşitlik ilkesi olmak üzere çalışma hakkı, sosyal güvenlik hakkı gibi temel değerlere aykırı bir düzenleme ile getirilen Zorunlu Emeklilik düzenlemesi bizleri bugün bir araya getirdi. On binlerce kamu işçisi zorunlu emeklilikle karşı karşıya” ifadelerine yer verildi.

Zorunlu emeklilik ile birlikte emekçilerin hak kaybı yaşayacağı belirtilen açıklamalarda, “EYT’nin görünmeyen bir yüzü de zorunlu emeklilik tehlikesidir. EYT kapsamına giren bazı arkadaşlarımız hemen emekli olmak isterken bir bölümü ise istemiyor. Çünkü ciddi gelir kaybı yaşayacağız. Yaşayacağımız gelir kaybı yanında bir diğer sorun ise hastanelerde yaşanan personel eksikliğinin daha da artacak olmasıdır. Zorunlu emeklilikle yaşanacak personel eksikliği hali hazırda zaten fazla olan iş yükünü arttıracağı açıktır. Bu sistem 2017 yılında çıkarılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçiler için zorunlu hale getirildi. Bu nedenle EYT düzenlemesi çıktığında kamuda 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler olarak re’sen emekliye sevk edileceğiz. Bu durum bizim için büyük gelir kaybı anlamına gelecek. Bugün 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre Emekli olanların aylıkları üç ayrı bölüm halinde hesaplanıyor. 2000 öncesi çalışmalar, 2000-2008 arası çalışmalar ve 2008 sonrası çalışmalar. Bu hesaplama yüzünden çalışmasının çoğunluğu 2000’li yıllarda olan bizler için büyük mağduriyet yaşanacağı açıktır” ifadeleri kullanıldı.