Dengbêj Huseynê Omerî kimdir?

Huseynê Omerî, 1952 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı İlkadım (Hebisi) köyünde doğdu. Mardin’in en büyük aşiretlerinden olan Omeriyan Aşiretinin mensubudur. Bu yüzden gerçek adıyla değil, Huseynê Omerî lakabıyla tanınır. Yaklaşık 45-46 senedir dengbêjlik yapıp düğünlerde çalmaktadır. 20-25 yıl önce köyünden göç edip Adana’ya yerleşmiştir. Adana’ya göç ettikten sonra memleketine olan hasretini şarkılarında dile getirmiştir. “Bajarê […]

Dengbêj Huseynê Omerî kimdir?
Dengbêj Huseynê Omerî kimdir?
Selman Güneş
  • Yayınlanma11 Kasım 2020 15:45
  • Güncelleme12 Kasım 2020 23:34

Huseynê Omerî, 1952 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı İlkadım (Hebisi) köyünde doğdu. Mardin’in en büyük aşiretlerinden olan Omeriyan Aşiretinin mensubudur. Bu yüzden gerçek adıyla değil, Huseynê Omerî lakabıyla tanınır. Yaklaşık 45-46 senedir dengbêjlik yapıp düğünlerde çalmaktadır.

20-25 yıl önce köyünden göç edip Adana’ya yerleşmiştir. Adana’ya göç ettikten sonra memleketine olan hasretini şarkılarında dile getirmiştir. “Bajarê Edenayê” şarkısı buna güzel bir örnektir. 2 kez evlenenen Omerî 12 çocuk babasıdır. 8 erkek 4 kız çocuğu sahibidir.

Zamanında düğünlerde Kürtçe şarkılar söylediği için birçok zorlukla karşılaşmış, kesin olarak bilinmemekle birlikte gözlerinden yaşadığı özrün de bu yüzden olduğu söylenir.

Huseynê Omerî, İstanbul MKM (Mezopotamya Kültür Merkezi)’de kayıtlı bir sanatçıdır ve bir çok albüm çıkarmıştır. En bilinen albümü Cîranê’dir. Bunun dışında: Cizira Botan, Melulo, Hesenê Mala Musa, Eliyê Mamed’dir. Kendisi hala Adana’nın Seyhan ilçesinde ikamet etmektedir.