Artuklu’ya 500 araçlık iki katlı yer altı otopark yapılacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Artuklu ilçesine 2 katlı 500 araçlık yeraltı otoparkı yapıyor. Son yıllarda hem il içerisinden hem de komşu illerden göç almasının yanında şehrin turizm yapısının da yüksek olmasından dolayı Mardin’de otopark sorunu ön plana çıkmaya başladı.   Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın talimatları doğrultusunda, bu sorunu ortadan kaldırarak trafiği rahatlatmak, […]

Artuklu’ya 500 araçlık iki katlı yer altı otopark yapılacak
Artuklu’ya 500 araçlık iki katlı yer altı otopark yapılacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma25 Mart 2021 15:00
  • Güncelleme25 Mart 2021 15:01

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Artuklu ilçesine 2 katlı 500 araçlık yeraltı otoparkı yapıyor.

Son yıllarda hem il içerisinden hem de komşu illerden göç almasının yanında şehrin turizm yapısının da yüksek olmasından dolayı Mardin’de otopark sorunu ön plana çıkmaya başladı.  

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın talimatları doğrultusunda, bu sorunu ortadan kaldırarak trafiği rahatlatmak, şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak ve otopark sorununu azaltmak için çalışmalarına hız veren Mardin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, merkez Yenişehir’e Artuklu Katlı Otopark Projesi’ni kazandırıyor.

Mardin Valiliği arkasında bulunan ve atıl durumdaki kullanılmayan 7 bin 500 metrekare alana 2 katlı 500 araçlık yeraltı otoparkı yapılacak. Otopark üzerine ise vatandaşların dinlenebileceği, rahat nefes alabileceği ve çocukların da oynayabileceği oyun ve yeşil alanlar yapılacak. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynakları ile yapılacak otoparkın çalışmalarına kısa zamanda başlanacak.

Öte yandan tarihi Mardin’de otopark sorunu ortadan kaldırmak için başlatılan Birinci Cadde’nin Yayalaştırma Projesi kapsamında Cumhuriyet Meydanı Kapalı Otopark Projesi’ni tamamlanarak hizmete açılmıştı. Tarihi Mardin’in girişinde yapılan Diyarbakır Kapı Otopark Projesi ise hızla devam etmekte.