Artuklu İlçesinde içmesuyu sorunu bitiyor

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vekili Tuncay Akkoyun, Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU) tarafından yürütülen Artuklu İlçesinin içme suyu sorununu bitirmesi hedeflenen “Mardin İçmesuyu Projesi” çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Artuklu İlçesinde içmesuyu sorunu bitiyor
Artuklu İlçesinde içmesuyu sorunu bitiyor
Haber Merkezi
  • 30 Mart 2024 10:07

Artuklu İlçesi Cumhuriyet Mahallesinde devam eden Kasımiye-1 ve Kasımiye-2 su depo çalışmalarında incelemelerde bulunan Vali Akkoyun, MARSU Genel Müdürü Murat Erçin ve ilgili görevlilerden bilgi aldı.

Artuklu’da 112 bin 500 nüfusun günlük insani kullanım su ihtiyacını karşılayacak 15.000 m³ ve 7.500 m³ su depolarında projede fiziki gerçekleşmenin %30’u geçtiğini bildiren Vali Akkoyun, “Mardin İçmesuyu Projesi”nde çalışmaların çok hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydederek; “Bu proje tamamlandığı zaman Mardin’imizde günlük insani kullanım su ihtiyacı anlamında ciddi bir sorun çözülmüş, ciddi bir ihtiyaç karşılanmış olacak. Bu vesileyle yeni su projemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

112 BİN 500 NÜFUSUN GÜNLÜK SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan veren Vali Tuncay Akkoyun; “Proje kapsamında Kasımiye-1 15.000 m³ ve Kasımiye-2 7.500 m³, depolarında depolanan su ile Yeni Şehir bölgesinde 112.500 nüfusun günlük insani kullanım suyunu karşılanacak Kasımiye-3 2.000 m³, deposu ise Yeniyol mevkii ve Kayacan Mahallelerinde 10.000 nüfusun günlük insani kullanım suyunu depolayacak. 2.000 m³ kapasiteli Sultanköy-1 deposu da 10.000 nüfusun günlük su ihtiyacını karşılayacak” dedi.

135 LT/SN OLAN KAPASİTE 215 LT/SN OLARAK ŞEHRİN KULLANIMINA SUNULACAK

Kasımiye 1,2 ve 3 deporları yanı sıra Koyunlu mevkiinde aktif olarak hizmette bulunan 10 adet kuyuya ilave olarak 4 adet daha kuyu ile mevcuttaki 135 lt/sn su kapasitesinin 215 lt/sn’ye çıkarılması ve yaklaşık 19 km’lik 600 mm çapında Düktil Demir İçmesuyu Boruları ile şehir merkezine iletilmesi hedeflendiğini aktaran Vali Akkoyun, yeni yapılacak hatta tamamen farklı bir teknoloji ile üretilen ve müdahale edilerek kaçak hat çekmeyi imkânsız hale getiren tipte dökme demir borular kullanılacağını bildirdi.
Vali Akkoyun, yenilenen iletim hattı da kayıp ve kaçağı imkânsız hale getirdiği için kaynaktan alınan su hiçbir kayba uğramadan, 215 lt/sn olarak şehrin kullanımına sunulacağını ifade etti.

Vali Akkoyun açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bünyesinde 9 adet pompa bulunduran P5A Pompa istasyonu Beyazsu’dan gelen suyu Kasımiye-1, 2 ve 3 depolarına yönlendirerek Şehir merkezinde aralıksız, sürekli su kullanımına imkân verecektir. Artuklu İlçemizde toplamı 153.274 metre olan şebeke boru hatlarımızın an itibarı ile 47.410 metresi, yani %31’lik kısmı tamamlanmıştır. Bu çalışma ile önemli bir kısmının hammaddesi asbest olan borulardan teşkil edilen mevcuttaki İçmesuyu şebekemiz tamamen yenilenmiş olacaktır. Toplam maliyeti yaklaşık 26 milyon avro, yani yaklaşık 950 milyon TL olan projemiz inşallah yakın bir zamanda tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Mardin İçmesuyu Projesi hemşehrilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.