Artuklu Belediyesi’nin yeni tabelalarında X, W ve Q harflerinin kaldırılmasına tepki

Köy isimlerinin yer aldığı tabelaları yenileyen Artuklu Belediyesi, Kürtçe X,W ve Q harflerini çıkararak, yerine Türkçe alfabede yer alan harfler kullandı. Anlam bozukluğuna sebep verdiği için sosyal medyada tepki geldi. Rudaw’ın haberine göre, Mardin’de Artuklu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan köylerin tabelaları değiştirildi. Belediye tarafından köy isimlerinde daha önce bulunan X, W ve Q Kürtçe harfleri […]

Artuklu Belediyesi’nin yeni tabelalarında X, W ve Q harflerinin kaldırılmasına tepki
Artuklu Belediyesi’nin yeni tabelalarında X, W ve Q harflerinin kaldırılmasına tepki
Selman Güneş
  • Yayınlanma3 Ocak 2021 19:17
  • Güncelleme3 Ocak 2021 19:47

Köy isimlerinin yer aldığı tabelaları yenileyen Artuklu Belediyesi, Kürtçe X,W ve Q harflerini çıkararak, yerine Türkçe alfabede yer alan harfler kullandı. Anlam bozukluğuna sebep verdiği için sosyal medyada tepki geldi.

Rudaw’ın haberine göre, Mardin’de Artuklu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan köylerin tabelaları değiştirildi. Belediye tarafından köy isimlerinde daha önce bulunan X, W ve Q Kürtçe harfleri çıkarılarak, yerine Türkçe harfler kullanıldı.

Artuklu Belediyesi sosyal medya hesaplarından tabela değişikliklerine ilişkin yaptığı paylaşımlarda “Yön ve mesafe tabelalarımızın montajı devam ediyor.” dedi.

Belediyenin yaptığı paylaşımların altına birçok kişi Kürtçe yazılan isimin çoğu yanlış yazıldığını belirterek, tabelaların düzeltilmesi çağrısında bulundu.

Penaber Mêrdîn isimli bir Twitter kullanıcısı, “Buradaki tabelaların Kürtçe isimlerinin çoğunda yazım yanlışı var. Yapılan çalışma her ne kadar iyi niyetli olsa da bir dilin doğru kullanımı da çok önemlidir. Kürtçe de W,Q,X ,ê harfleri  var bunlar kullanılmayınca ortaya anlamsız isimler çıkıyor. Düzenlemesi gerekir. Bu yanlış durumun düzeltilmesi bir dile olan saygının ifadesidir. Sizden ricam bu yanlışların biran önce düzeltilmesidir.” dedi.

Belediye’den düzeltme açıklama

Artuklu Belediyesi kendi sosyal medya hesabından yanlışın düzeltileceğini belirterek “Mahallelerimizin yön ve mesafelerini belirten tabelalarımızda, isim yanlışlıkları varsa, Artuklu Üniversitemizin Kürt Dili ve Edebiyatı Bölüm hocalarımızdan alınacak bilgiler doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılacaktır.” açıklamasını yaptı.

windows 7 pro satın al