Mardin’de 11 bin ağaç diken ‘Şeyhmus Amca’nın hikayesi BBC’de

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

Mardin deyince gözümüzde Mezopotamya ovası manzarasına bakan eski taş evler ve dar sokaklar canlanır. Buğday sarısı renginin hakim olduğu bu tarihi şehirde ormanlık ve yeşillik alan ise oldukça az. Şehrin yamacına kurulduğu yüksek tepenin bazı bölümlerinde karşımıza çıkan çam kümeleri ise Mardin’in yeşillik ihtiyacını karşılamaktan uzak.

BBC Türkçe’den Hatice Kemer’in haberine göre; Diş hastanesi ve Artuklu Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi’nin arkasında, eskiden şehrin çöplerinin dökülmüş olduğu 48 dönümlük alan 71 yaşındaki Şeyhmus Erginoğlu’nun 26 yıllık emeğinin sonucunda küçük bir ormana dönüştü.

Tek başına yarattığı bu küçük orman, şu an kuşların yuvalandığı, insanların yaz aylarında gölgesinde serinlediği bir nefes alanına dönüşmüş durumda. Bu alandaki 11 bin ağacın tamamını Erginoğlu kendi elleriyle dikti.

Bölgede ‘Şeyhmus Amca’ olarak anılan Erginoğlu’nu, kendi dünyasında yani ormanında ziyaret ediyoruz. Telefon kullanmayan Erginoğlu’nu 48 dönümlük arazide bulmak kolay değil. Yüksek sesle bağırıyor, sesleniyoruz ama nafile.