DOLAR 18,6452 % 0.01
EURO 19,6449 % 0.07
GRAM ALTIN 1.077,07 % -0,31
ÇEYREK A. 1.761,02 % -0,31
BITCOIN 323.341 0.57
SON DAKİKA

Tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunları atama istiyor

Son Güncelleme :

01 Mart 2021 - 16:51

Tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunları atama istiyor

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümden 140 bin genç mezun olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı’na sadece 327 alım yapıldı. Özel hastaneler de üniversite mezunu alacağına sertifikalı kişileri çalıştırıyor.

Büyük umutlarla üniversitesini odular. Hayalini kurdukları mesleğe başlamak için atamayı beklediler. Ama 140 bin Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunundan Sağlık Bakanlığı sadece 327 kişiyi aldı.

Diplomalı işsizler ordusuna katılan Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunu  140 bin genç bu duruma şöyle tepki gösteriyor: “Diplomamız olmasına rağmen hastanelere hâlâ sertifikalı, taşeron alımı yapılıyor. Artık hak diplomalıların olsun! Lütfen 140 bin mezunun sesi olun! Tıbbi Sekreterler altı bin alım istiyor!”

LİYAKATSİZLİK SON BULSUN

Seslerini duyurmak isteyen yüz binin üzerinde mezun, alanları ile ilgili yaşanan bu liyakatsizliğin son bulmasını istiyor. Sağlık kuruluşlarındaki denetimlerde tıbbi sekreterlerin diplomalı olmasına özen gösterilmesini isteyen mezunlar, 2020-2022 yılı Sağlık Bakanlığı alımlarında kendilerine gereken önemin verilmesini ve alım için 6 bin kadro açılmasını talep ediyor.

DİPLOMALILAR DEĞİL, SERTİFİKALILAR İSTİHDAM EDİLİYOR

Tıbbi dokümantasyon ve sekreter teknikerlerinin mağduriyeti sadece iş bulamamaları ile de sınırlı kalmıyor. 140 bin genç, hastanelerin bu bölümlerinde çalışmak için yıllarca okuyup mezun olmalarına rağmen, diplomaları değer görmüyor. Diplomalı mezunlar yerine bu alanlarda ucuz iş gücü için bölüm mezunu olmayan diplomasız sertifikalılar, taşeronlar ve referans usulü yöntemi ile iş sahibi yapılıyor. Böylece alan mezunu olanlar ise işsiz kalıyor.

Yüksekokul mezunu Tıbbi Sekreterler yaklaşık 140 bin mezunuyla Sağlık Bakanlığına atanmayı beklemediklerini ifade etti. Bakanlığın yeterli kadro açmaması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını kaydeden Tıbbi Sekreterler, çözümlenmesini istedikleri sorunları şu şekilde sıraladı:

1- YÖK ve Sağlık Bakanlığının ortak çalışma yürütüp mezun yığılmasını önlemek amacıyla: Açıköğretim, Uzaktan ve Örgün öğretimlerdeki öğrenci sayılarında arz-talep dengesi sağlaması

2- Sertifika ve Referansla personel alımına son verilmesi

3- Her branşın eğitim aldığı bölümle ilgili birimlerde görevlendirilmesi konusunda yeterli denetimlerin yapılması (Tıbbi Sekreterlerin yerine Hemşire, Ebe ve Sertifikalı personel çalıştırılmaması)

4-Tıbbi Sekreterlerin çalışması gereken birimlere, bölümle alakası olamayan kadrolu işçilerin getirilmemesi

5-Atama bekleyen Tıbbi Sekreterlerin gerekli istihdamının sağlanmasını istiyoruz.”

yozgat escort